Nemecko delí od dohody o vláde možno už len krok: Merkelová a Schulz rokovali s prezidentom

NETKY.SK • 30 November 2017, 19:45 • 2 min
Nemecko delí od dohody o vláde možno už len krok: Merkelová a Schulz rokovali s prezidentom

BERLÍN - Prezident Frank-Walter Steinmeier si k sebe okrem nich pozval aj predsedu bavorskej CSU Horsta Seehofera. Štvorica osobností by mohla vyriešiť patovú situáciu s tvorbou novej vlády.

slovakia

left justify in out

Desať týždňov po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku sa totiž v spolkovej republike nesformovali ešte ani základy budúcej vlády krajiny. Patovú situáciu, ktorá vznikla po krachu sondážnych rokovaní pôvodne zamýšľaných ako predohra rozhovorov o vzniku budúcej tzv. jamajskej koalície strán únie CDU/CSU, liberálov z FDP a zelených, sa vo štvrtok večer opäť pokúsi riešiť spolkový prezident.

 

Do sídla v zámku Bellevue si pozval predsedov Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Kresťanskosociálnej únie (CSU), ako aj Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), teda úradujúcu kancelárku Angelu Merkelovú, bavorského krajinského premiéra Horsta Seehofera a bývalého predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, ktorý bol neúspešným sociálnodemokratickým vyzývateľom šéfky spolkovej vlády v septembrových voľbách. Za zavretými dverami by mali dospieť ku konsenzu, ako zo súčasnej vnútropolitickej krízy v jednej z vedúcich členských krajín Európskej únie.

 

Angela Merkelová už opakovane naznačila, že stabilitu krajiny, na ktorú čakajú nielen vnútropoliticky, ale aj zahraničnopoliticky nemalé výzvy, zrejme dostatočne nezaručí menšinový kabinet pod vedením strán únie CDU/CSU, preto by podľa vlastných slov krátko po voľbách uprednostnila skôr predčasné voľby. Tie sú však medzičasom takmer neaktuálnou možnosťou. Nechce ich fakticky žiadna z relevantných politických síl, aj keď všetky zdôrazňujú, že sa ich neobávajú. Strašiak pod názvom Alternatíva pre Nemecko (AfD) je takmer všadeprítomný. Práve historický vstup tejto euroskeptickej a protimigračnej strany do Spolkového snemu (Bundestagu) výrazne poznačil povolebný vývoj v Nemecku a skomplikoval nepriamo i formovanie novej vlády. S AfD a jej poslancami totiž neráta v parlamentnej matematike žiadna z tradičných politických síl. Teraz sa rysuje fakticky len jedna možnosť riešenia situácie, a to obnovenie doterajšej tzv. veľkej koalície strán únie CDU/CSU a SPD.

 

Aj keď po neúspechu rokovaní o tzv. jamajskej koalícii sa správanie strán únie voči sociálnym demokratom silne podobalo na ženícha, ktorý bojuje o vytúženú nevestu, sociálni demokrati sú si vedomí úskalí, ktoré sú spojené s prehodnotením ich - vo volebný večer verejne deklarovaného - rozhodnutia odísť do opozície.

 

Popri tom je tu ešte jeden - menej spomínaný, ale nemenej závažný - problém, ktorý účastníci večernej schôdzky v zámku Bellevue v Berlíne pravdepodobne tiež spomenú. Iba pred niekoľkými dňami prispel spolkový minister pôdohospodárstva, nominant CSU Christian Schmidt ku konfliktu v rámci strán únie, ale predovšetkým s SPD, pretože bez obvyklého schválenia kabinetom a vedomia kancelárky hlasoval v Bruseli za ďalšie využívanie herbicídu glyfosát. Proti podobnému postupu s látkou zaradenou už skôr medzi pravdepodobné karcinómy bojovala jeho kolegyňa z dosluhujúcej vlády Angely Merkelovej, ministerka životného prostredia, nominantka SPD Barbara Hendricksová. Martin Schulz označil Schmidtov krok, ktorý pranierovala verejne i Angela Merkelová, za "škandalózny" a hovoril v predvečer štvrtkového stretnutia s hlavou štátu o značnej strate dôvery medzi zainteresovanými politickými stranami.

 

Očakávania sú teda veľké, avšak je otázne, či sú aj namieste. Zúčastnení chcú o záveroch štvrtkových rozhovorov najskôr informovať v piatok svoje stranícke grémiá a až následne širokú verejnosť.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies