Návrh zákona o reforme nemocníc sa môže miestami javiť až ako protiústavný

NETKY.SK • 7 August 2019, 11:04 • 2 min
Návrh zákona o reforme nemocníc sa môže miestami javiť až ako protiústavný

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR tvrdí, že návrh ústavného zákona o reforme nemocníc je v mnohých článkoch nepresný. Rovnako môže spôsobiť aj nevykonateľnosť určitých ustanovení zákona a v konečnom dôsledku môže byť až protiústavný.

slovakia

left justify in out

"Keďže je to dôležitý ústavný zákon, navrhujeme, aby predkladateľ Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR presne vyšpecifikovalo, na ktoré zákony odkazujú jednotlivé ustanovenia ústavného zákona," vysvetlila hovorkyňa MS SR Zuzana Drobová.

 

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová informovala, že po ukončení medzirezortného pripomienkového konania sa uskutoční jeho vyhodnotenie. "V prípade, že MZ SR neakceptuje názor MS SR, sa uskutoční rozporové konanie, kde si oba rezorty vysvetlia svoje postoje," uviedla Eliášová.

 

img

 

Návrh zákona o reforme slovenských nemocníc, tzv. stratifikácia, má po medzirezortnom pripomienkovom konaní 99 pripomienok, z toho 43 zásadných. Ústavný zákon o nároku na kvalitu, bezpečnosť, miestnu a časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti predložila do parlamentu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská 29. júla.

 

img

 

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdravotné poisťovne nepreplatia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v ktorej je nemocnica dobrá.

 

img

 

Projekt by mala ministerka predložiť vláde na rokovanie 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies