Návrat do podzemia: Nemecko sa pripravuje na vojnu, bunkre opäť v kurze!

NETKY.SK • 11 Apríl 2025, 15:34 • 2 min
Návrat do podzemia: Nemecko sa pripravuje na vojnu, bunkre opäť v kurze!

slovakia

left justify in out

Ešte pred pár rokmi by myšlienka civilnej prípravy na jadrový útok v srdci Európy znela ako scenár z dystopického filmu. Dnes je realitou, ktorá naberá na obrátkach. Nemecký minister obrany Boris Pistorius minulý rok otvorene vyhlásil, že „Nemci musia byť pripravení na vojnu do roku 2029“. Krajina tak nielenže masívne zvyšuje výdavky na obranu, ale aj súkromný sektor reaguje na meniacu sa atmosféru neistoty.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Jedným z najzaujímavejších fenoménov tejto doby je rastúci dopyt po jadrových úkrytoch. A práve tu prichádza na scénu spoločnosť German Bunker Makler, ktorá sa profiluje ako realitný maklér pre bunkre. Jej majiteľ, Peter Aurnhammer, pre Euronews uviedol, že záujem o protiúderové zariadenia „výrazne vzrástol“ a zákazníci prichádzajú z celého Nemecka.

Staré bunkre s novým účelom

Hoci má Nemecko stále k dispozícii stovky bunkrov z čias druhej svetovej vojny a studenej vojny, mnohé z nich sú v dezolátnom stave. Podľa webovej stránky Bunker Makler „v krajine neexistuje ani jeden verejný úkryt pre civilistov“. Politické napätie a obavy z možného vojenského konfliktu však vedú rodiny k tomu, aby začali investovať do vlastnej ochrany.

Okrem individuálnych úkrytov firma ponúka aj rezerváciu miest v prípade jadrového útoku. Zvlášť zaujímavým konceptom sú tzv. „shelter hotely“, ktoré sa pripravujú v podzemných garážach. V prípade núdze sa tieto priestory vyprázdnia, zapečatia, doplnia o lôžka, zásoby a aktivujú sa ventilačné systémy.

Obrazok
Zdroj: theguardian.com

Cena za bezpečie

Bezpečnosť nie je lacná záležitosť. Miesto v úkryte počas mierových časov stojí medzi 35 a 89 eur za deň, počas krízovej situácie však cena stúpa až na 180 eur denne. Zmluvy sa uzatvárajú na 7 až 10 rokov. Luxusnejší balík obsahuje aj izbu v 4-hviezdičkovom hoteli, potraviny na 3 mesiace, a dokonca wellness a spa zónu. Základná verzia zahŕňa len samotný priestor v úkryte – hotelové služby sú dostupné iba počas núdzového stavu.

Obnovený záujem o zabudnuté objekty

Nie je to len jedna firma. Viacerí realitní makléri po celom Nemecku sa snažia nájsť a predať staré bunkre, ktoré boli kedysi bežnou súčasťou infraštruktúry Západného Nemecka. Bundestag vo svojej správe z januára 2025 uviedol, že v krajine existuje 579 prístreškov s približne 478 000 miestami, pričom všetky sú dnes nefunkčné.

Nemecká vláda totiž v roku 2008 zrušila údržbu verejných úkrytov, keďže Európa vtedy prežívala relatívne pokojné obdobie.


Zdroj textu: msn.com, yahoo.com, euronews.com, Foto: euronews.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies