Naša planéta sa nebezpečne prehrieva + VIDEO

NETKY.SK • 9 December 2024, 16:18 • 3 min
Naša planéta sa nebezpečne prehrieva + VIDEO

Rok 2024 sa neúprosne zapisuje do histórie ako najteplejší rok od začiatku meraní. November sa stal druhým najteplejším mesiacom v histórii, s priemernou globálnou teplotou 14,10 °C, čo je o 0,73 °C viac ako priemer z rokov 1991 až 2020. V porovnaní s predindustriálnym obdobím bol tento november teplejší o 1,62 °C.

slovakia

left justify in out

Tieto alarmujúce údaje potvrdzujú, že ide o 16. mesiac z posledných 17, keď globálne teploty prekročili symbolickú hranicu 1,5 °C. Tento trend posilňuje prognózy, že rok 2024 sa stane historicky najteplejším rokom.

Teploty nad 1,5 °C a výzva pre klimatické opatrenia

Podľa Samanthy Burgessovej, zástupkyne riaditeľa Copernicus Climate Change Service (C3S), je takmer isté, že rok 2024 bude prvým kalendárnym rokom s priemernou teplotou vyššou ako 1,5 °C. Tento údaj neznamená, že Parížska dohoda bola porušená, keďže tá sa sústredí na dlhodobé trendy, ale zdôrazňuje urgentnosť riešenia klimatickej krízy.

Od januára do novembra bola priemerná teplota v roku 2024 o 0,72 °C vyššia ako priemer z rokov 1991 až 2020, čo je rekordná hodnota. Tento nárast prekračuje aj hodnoty z rovnakého obdobia v roku 2023 o 0,14 °C.

Dôsledky a reakcia vedeckej komunity

Správa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) varuje, že svet čelí nebezpečnému prehrievaniu. Teploty na povrchu morí dosahujú bezprecedentné hodnoty, dochádza k topeniu ľadovcov, častejším suchám, smrteľným búrkam a záplavám.

Na samite COP29 v Baku generálna tajomníčka WMO Celeste Saulo vyjadrila znepokojenie nad pomalou reakciou na tieto varovania. „Vedci už viac ako 30 rokov upozorňujú na riziká spojené s otepľovaním. Prekvapením nie sú dáta, ale nedostatok efektívnych opatrení,“ dodala.

Obrazok
Zdroj: aljazeera.com

Čo ďalej?

Rok 2024 zdôrazňuje naliehavosť ambicióznej klimatickej politiky. Prekonanie symbolickej hranice 1,5 °C by malo byť budíčkom pre svetových lídrov a verejnosť. Udržateľný rozvoj, znižovanie emisií skleníkových plynov a adaptácia na meniace sa podmienky by mali byť prioritou, ak chceme zmierniť najhoršie dôsledky klimatickej zmeny.

Budúcnosť našej planéty závisí od toho, ako rýchlo a efektívne dokážeme reagovať na túto klimatickú krízu.


Zdroj textu: euronews.com, aljazeera.com, Foto: aljazeera.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies