NASA a ESA rokovali o vyslaní prvého európskeho astronauta na Mesiac

NETKY.SK • 16 Jún 2022, 06:00 • 2 min
NASA a ESA rokovali o vyslaní prvého európskeho astronauta na Mesiac

AMSTERDAM – V Amsterdame zároveň podpísali zmluvu o posilnení spolupráce v súvislosti s budúcimi expedíciami na Mesiac. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

Európska vesmírna agentúra (ESA) a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v stredu rokovali o možnom vyslaní prvého európskeho astronauta na Mesiac. Agentúry sa už predtým dohodli, že v rámci programu Artemis poletia traja európski astronauti na kozmickej lodi Orion na americkú vesmírnu stanicu Gateway, ktorá má byť umiestnená na orbite Mesiaca. Kozmická loď Orion sa bude skladať z modulu pre posádku, ktorú vyvíjajú v USA, a pohonného modulu z Európy.

 

 

ESA a NASA zároveň podpísali zmluvu o plánovanom komunikačnom satelite Lunar Pathfinder. NASA vynesie satelit do vesmíru a za to jej ESA umožní využívať z neho dáta. Európska a americká vesmírna agentúra budú tiež spolupracovať na vytvorení satelitného navigačného systému na Mesiaci, ktorý by fungoval podobne ako systém GPS. Rokovali aj o budúcnosti misie ExoMars, v rámci ktorej mala na jeseň vyniesť ruská raketa Proton do vesmíru európsky planetárny rover. Pre ruskú inváziu na Ukrajinu sa však tento plán zrušil.

 

 

Možno vás zaujme: Odborári v štátnych záchrankách vyhlásili štrajkovú pohotovosťtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies