Nariadila kontrolu používanej techniky a preskúšanie rušňovodičov

NETKY.SK • 4 Jún 2022, 17:58 • 2 min
Nariadila kontrolu používanej techniky a preskúšanie rušňovodičov

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZZSK) skontroluje používanú spojovaciu techniku a preskúša rušňovodičov a zodpovedný personál zo znalosti správnej komunikácie pri mimoriadnych udalostiach. Mimoriadnu kontrolu okamžite nariadil generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň v súvislosti s piatkovou (3. 6.) železničnou nehodou pri Vrútkach. TASR o tom v sobotu informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

slovakia

left justify in out

O podobné previerky zamestnancov infraštruktúry požiada generálny riaditeľ ZSSK i vedenie Železníc SR. „Každá mimoriadna udalosť na trati, kam sa zaraďuje aj uviaznutie na trati, je extrémne náročná na komunikáciu a ľudský faktor. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že ak by na danej trati bolo zriadené traťové rádiové spojenie rušňovodiča s výpravcom, k tejto udalosti nemuselo dôjsť," ozrejmil Kováč.

 

img

 

Riadenie dopravy na dráhe je podľa neho prioritne závislé od komunikácie zúčastnených zamestnancov v tomto procese. "Ak táto komunikácia nie je alebo je nedostatočná, je tým zásadne ohrozená bezpečnosť železničnej dopravy," zdôraznil.

„Všetky novo nakupované vozidlá ZSSK vysielačky GSM – R pre traťové rádiové spojenie majú, no pokrytie slovenských tratí je zatiaľ nedostatočné aj na hlavných koridoroch," podotkol ďalej Kováč. Pripomenul, že ZSSK zostáva vlakovým dopravcom, ktorý vo svojej histórii nezaznamenal úmrtie cestujúceho vo vlaku z dôvodu nehodovej udalosti.

 

img

 

K zrážke rušňa s osobným vlakom došlo v piatok večer na trati medzi Varínom a Vrútkami. Záchranári na mieste ošetrili spolu 74 osôb, z toho 34 ľudí transportovali do okolitých nemocníc. Ľahko sa zranilo 59 osôb, stredne ťažko 11 ľudí a štyri osoby boli zranené ťažko. „Noc v nemocnici strávilo 14, nik nie je v ohrození života," doplnil hovorca ZSSK.

 

Policajti začali v súvislosti s nehodou trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Príčiny a okolnosti zrážky vyšetrujú. „Výška škody presiahne niekoľko miliónov eur," dodal Kováč.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies