BRATISLAVA - V metropolách štátov Európskej únie sú rodičia školákov najspokojnejší s kvalitou vzdelávacích zariadení v írskom Dubline. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorých je naopak najhoršia situácia v bulharskej Sofii.
Praha sa umiestnila v prvej desiatke z 28 porovnávaných hlavných miest EÚ a troch ďalších európskych metropol. V írskom hlavnom meste je s úrovňou škôl spokojných 83 percent rodičov. Druhá priečka patrí Oslu (80 percent), ktoré bolo spolu s Reykjavíkom a Ankarou zaradené do prieskumu z ne-únijných metropol.
O tretie miesto sa delia Helsinki, Nikózia a Ľubľana, ktorá sú so 79 percentami najlepšie metropoly z postkomunistických krajín.
Ďalšie dve pozície patria Luxemburgu a Reykjavíku, za ktorými nasleduje české hlavné mesto. V Prahe sú podľa štúdie čerpajúcich z údajov z roku 2015 tri štvrtiny spokojných rodičov rovnako ako v Amsterdame.
Bratislava skončila v poslednej tretine krajín s 55 percentami. Hneď za Madridom a Rímom, kde je spokojných rodičov presne polovica, uzatvárajú rebríček Bukurešť so 48 a Sofia so 47 percentami.
Autori prieskumu uviedli, že respondenti vo veľkých mestách majú tendenciu byť menej spokojní so školami a vzdelávacími zariadeniami v porovnaní s menšími mestami.
Rebríček spokojnosti so školami je súčasťou rozsiahlej štúdie s názvom Kvalita života v mestách Európskej únie v roku 2015. Sociológovia sa v nej zamerali nielen na školstvo, ale tiež napríklad na spokojnosť s úrovňou kultúrneho vyžitia, zdravotníckych služieb, verejnej dopravy, športového vyžitia, dostupnosti predajní či stavebnej úrovne mesta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies