Najnepolapiteľnejšia CHOBOTNICA na svete: Vedci prvýkrát nafilmovali STRAŠIDELNÚ chobotnicu – dorastá do 7 metrov a váži do 500 kilogramov +VIDEO

NETKY.SK • 16 Apríl 2025, 19:10 • 4 min
Najnepolapiteľnejšia CHOBOTNICA na svete: Vedci prvýkrát nafilmovali STRAŠIDELNÚ chobotnicu – dorastá do 7 metrov a váži do 500 kilogramov +VIDEO

slovakia

left justify in out

V januári výskumný tím prvýkrát zachytil na kameru ľadovcovú sklenenú chobotnicu. Sto rokov po identifikácii tejto kolosálnej chobotnice vedci prvýkrát nafilmovali živý exemplár vo voľnej prírode, čo predstavuje míľnik v hlbinnom výskume.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Počas marcovej výskumnej expedície sa tím Schmidt Ocean Institute na palube lode Falkor stretol s nepolapiteľným tvorom neďaleko Južných Sandwichových ostrovov v mrazivých hlbinách južného Atlantického oceánu.

Mladú chobotnicu, ktorá meria len 30 centimetrov, čo je len zlomok veľkosti, do ktorej môže dorásť, nafilmovalo diaľkovo ovládané vozidlo 600 metrov pod hladinou. Jej strašidelná, priesvitná podoba ponúkla mimoriadny pohľad na jeden z najzáhadnejších druhov oceánu.

„Je vzrušujúce vidieť prvé zábery mladého kolosu a je pokorujúce pomyslieť na to, že nemá ani tušenia o existencii človeka,“ povedala Kat Bolstadová z Aucklandskej technickej univerzity, jedna z nezávislých odborníkov, ktorí zábery overovali.

 

Vedci objavili chobotnicu náhodou

O životnom cykle kolosálnej chobotnice sa vie len málo. Rybári občas vylovili alebo nafilmovali umierajúce dospelé jedince, ale žiadna z nich nebola pozorovaná živá v takej hĺbke.

Obrazok
Zdroj: Schmidt Ocean Institute

„Sto rokov sme sa s nimi stretávali najmä ako s pozostatkami koristi v žalúdkoch veľrýb a morských vtákov a ako s predátormi ulovených zubáčov,“ povedal Bolstadová.

Odborníci sa domnievajú, že môžu dorásť až do dĺžky sedem metrov a vážiť až 500 kilogramov, čo z nich robí najťažšieho bezstavovca a najväčšiu chobotnicu na planéte. Ako dospievajú, mladé jedince strácajú svoj priehľadný vzhľad a získavajú červenkastý odtieň.

Toto pozorovanie je o to pozoruhodnejšie, že bolo akousi šťastnou náhodou.

Podľa hovorcu Schmidt Ocean Institute sa tím vydal objavovať nový morský život, nie nájsť a nafilmovať kolosálnu chobotnicu.

Tím za tri mesiace objavil dva nové druhy

Marcová expedícia nebola jediným prípadom, keď výskumný tím v roku 2025 narazil na vedecké zlato.

V januári tím nakrútil prvé potvrdené zábery ľadovcovej sklenenej chobotnice v Južnom oceáne neďaleko Antarktídy - ďalšieho druhu, ktorý nikdy predtým nebol videný vo svojom prirodzenom prostredí.

Obrazok
Zdroj: Norm Heke/Te Papa

Podľa Bolstadovej a Aarona Evansa, ďalšieho odborníka, ktorý zábery overoval, majú tieto dve mladé chobotnice niekoľko spoločných znakov. Obe majú priehľadné telo a ostré háčiky na koncoch svojich dvoch dlhších chápadiel. Na rozdiel od kolosálnej chobotnice však ľadovcová sklená chobotnica nemá háčiky v strede svojich ôsmich ramien.

K pozorovaniu došlo v Bellingshausenskom mori, keď vedci skúmali morské dno, ktoré odhalil mohutný ľadovec veľký približne ako Chicago, odlamujúci sa od šelfového ľadovca George VI. Výsledný otras odhalil predtým skrytý ekosystém a vrhol svetlo na to, ako klimatické zmeny ovplyvňujú polárne oceány a ako málo poznáme ich hlbiny.

„Prvé pozorovanie dvoch rôznych chobotníc počas dvoch za sebou idúcich expedícií je pozoruhodné a ukazuje, ako málo sme videli týchto nádherných obyvateľov Južného oceánu,“ povedala Jyotika Virmani, výkonná riaditeľka Schmidt Ocean Institute.

V hlbokých moriach čakajú ďalšie objavy

35-dňová expedícia, ktorá zachytila zábery kolosálnych chobotníc, bola súčasťou spolupráce medzi Schmidt Ocean Institute, Nippon Foundation-Nekton Ocean Census a GoSouth, spoločného projektu Plymouthskej univerzity (Spojené kráľovstvo), Helmholtzovho centra pre výskum oceánov GEOMAR (Nemecko) a Britského antarktického prieskumu.

Obrazok
Zdroj: Schmidt Ocean Institute

Doteraz bolo zdokumentovaných len 240 000 morských druhov, takže milióny ďalších treba ešte objaviť. Schmidt Ocean Institute pomohol túto medzeru zaplniť.
 
Diaľkovo ovládané vozidlo inštitútu SuBastian zachytilo prvé potvrdené zábery najmenej štyroch druhov chobotníc vo voľnej prírode - vrátane kolosálnej chobotnice a ľadovcovej sklenenej chobotnice - a ďalšie ešte treba overiť. Ich práca je len na začiatku.
 
„Tieto nezabudnuteľné okamihy nám naďalej pripomínajú, že oceán je plný záhad, ktoré ešte treba vyriešiť,“ povedala Virmani.


Zdroj textu: Science Alert, The Spinoff, NBC Los Angeles, Foto: Schmidt Ocean Institute


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies