Nagasaki si pripomenulo 65. výročie zhodenia atómovej bomby

NETKY.SK • 9 August 2010, 12:58 • 2 min
Nagasaki si pripomenulo 65. výročie zhodenia atómovej bomby

Nagasaki si pripomenulo 65. výročie zhodenia atómovej bomby

slovakia

left justify in out

Japonské mesto Nagasaki si dnes pripomenulo 65. výročie zhodenia americkej atómovej bomby.
      Účastníci spomienkového podujatia na minútu stíchli o 11.02 h miestneho času (04.02 h SELČ), teda v čase, keď 9. augusta 1945 vybuchla nad mestom atómová bomba s krycím názvom Fat Man (Tlsťoch).
      Tri dni predtým zhodili USA prvú atómovú bombu na ďalšie japonské mesto Hirošima.
      V Nagasaki zomrelo bezprostredne po výbuchu podľa štatistiky nachádzajúcej sa v tamojšom Parku mieru 73.884 ľudí, takmer 75.000 utrpelo zranenia. Útok na Hirošimu si vyžiadal okolo 140.000 obetí. Na následky oboch útokov ľudia v Japonsku zomierajú aj po 65 rokoch.
      Japonsko, bojujúce na strane fašistického Nemecka, 15. augusta 1945 kapitulovalo, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna.
      Na rozdiel od piatka, keď v Hirošime bola na spomienkovom podujatí prvýkrát prítomná aj americká delegácia vedená veľvyslancom v Japonsku Johnom Roosom, do Nagasaki USA nikoho nevyslali.
      Prišli však zástupcovia rekordného počtu 32 štátov vrátane jadrových mocností Británie a Francúzska, ktorí sa spomienky v tomto meste zúčastnili tiež prvýkrát.
      Nagasaki je v súčasnosti prosperujúcim mestom, v ktorom žije viac ako 440.000 ľudí.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona