Na výstavbu a modernizáciu ciest I. triedy išlo 76 mil. eur

NETKY.SK • 2 Január 2014, 12:30 • 2 min
Na výstavbu a modernizáciu ciest I. triedy išlo 76 mil. eur

BRATISLAVA - Slovenská správa ciest (SSC) použila v minulom roku na výstavbu a modernizáciu ciest I. triedy spolu 76,19 mil. eur.

slovakia

left justify in out

Z toho finančné prostriedky Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) predstavovali 64,76 mil. eur a spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu 11,43 mil. eur. "Rok 2013 bol náročný, ale zároveň aj plodný, keď sa nám podarilo ukončiť niekoľko veľkých projektov. Tiež sme výrazne zlepšili bezpečnosť na cestách v rámci programu Eliminácia bezpečnostných rizík," informovala agentúru SITA hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová.

Uvedené peniaze išli spolu na trinásť projektov, napríklad na stavbu mosta v Trenčíne (oprávnené náklady 40,8 mil. eur), obchvatu Čadce, tretiu etapu rekonštrukcie cesty Zvolen, Pustý hrad - Neresnica, sanáciu cesty Veľký Krtíš - Pôtor, výstavbu pruhu pre pomalé vozidlá pri Dolnom Kubíne, ako aj na prvú etapu stavby privádzača Poprad - Kežmarok (33,5 mil. eur). Rovnako boli použité na elimináciu bezpečnostných rizík na cestách v Košickom a Prešovskom kraji (32,3 mil. eur), v Trnavskom a Nitrianskom kraji (27,6 mil. eur), na druhú a tretiu etapu severného obchvatu Trnavy a južný obchvat Galanty. Tieto zdroje išli aj na rekonštrukciu križovatiek na cestách I. triedy, preložku cesty v Prešove a pri Mníšku nad Popradom, rekonštrukciu cesty na Hornom Zemplíne a cesty sedlo Zbojská - Tisovec, Čertova dolina. 

Slovenská správa ciest použila zo štátneho rozpočtu k 10. decembru minulého roka 68,88 mil. eur. Z tejto sumy bežné výdavky tvorili 49,15 mil. eur, z čoho na bežnú údržbu a opravy ciest v správe SSC išlo 41,96 mil. eur a na správu a réžiu SSC, vrátane jej štyroch regionálnych organizačných zložiek v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach, 7,2 mil. eur. Kapitálové výdavky dosiahli 19,72 mil. eur, z toho na výstavbu cestnej siete 2,57 mil. eur, na obnovu technickej základne údržby ciest a diaľnic a preložku cesty II. triedy Nová Bystrica - Oravská lesná po 2,88 mil. eur, na prípravu projektov na financovanie zo zdrojov Európskej únie 5,63 mil. eur, na správu, údržbu a opravy ciest I. triedy a diaľničných privádzačov 730,27 tis. eur, na druhý balík PPP pre rýchlostnú cestu R1 400 tis. eur a ďalšie výdavky zo štátneho rozpočtu mimo spolufinancovanie tvorili 4,62 mil. eur. 

SSC plánovala vlani použiť na zimnú údržbu ciest I. triedy 17,5 mil. eur. Tieto peniaze podľa Hromcovej však už vyčerpali z dôvodu výkonovej a finančnej náročnosti predchádzajúceho zimného obdobia 2012/2013. Jeden rok má totiž dve zimné obdobia, na začiatku a konci. "V súčasnosti SSC disponuje voľnými finančnými prostriedkami vo výške 1,9 mil. eur, takže sme pripravení uhradiť výkony zimnej údržby za november 2013," uviedla Hromcová. "Finančné prostriedky určené na zimnú údržbu budú vynaložené za výkony na cestách I. triedy na zmierňovanie následkov zimného počasia, podľa vývoja klimatických podmienok a v súlade s vnútroorganizačnými normami a operačným plánom na zimnú údržbu 2013/2014," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies