Na svete je možno účinná vakcína proti vírusu ebola

NETKY.SK • 23 December 2016, 08:55 • 2 min
Na svete je možno účinná vakcína proti vírusu ebola

PARÍŽ - V boji proti infekčnému ochoreniu ebola sa podarilo vyvinúť "takmer stopercentne" účinnú vakcínu. Tvrdia to odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

slovakia

left justify in out

V Kanade vyvinutá vakcína rVSV-ZEBOV bola vlani od 23. júna testovaná v Guinei. Z celkového počtu 5837 ľudí, ktorí boli zaočkovaní, nikto po desiatich dňoch neochorel na ebolu. Naopak, medzi nezaočkovanými sa vyskytlo 23 prípadov ochorenia.

 

"To naznačuje, že vakcína je veľmi efektívna a môže dosiahnuť až takmer 100-percentnú účinnosť," uviedla námestníčka generálnej riaditeľky WHO Marie-Paule Kienyová, spoluautorka štúdie zverejnenej v najnovšom čísle časopisu The Lancet, ktoré vychádza dnes.

 

O účinnosti vakcíny je presvedčený aj americký profesor mikrobiológie a imunológie Thomas Geisbert. "Po 40 rokoch sa zdá, že máme účinnú vakcínu proti ebole," konštatuje Beisbert.

 

Práva na výrobu potenciálneho lieku má americká spoločnosť Merck, ktorá by ho mohla uviesť na trh v roku 2018.

 

Epidémia eboly prepukla v decembri 2013 práve v západoafrickej Guinei. Následne sa rozšírila do susedných krajín Sierra Leone a Libéria, ojedinelé prípady boli zaznamenané aj v Mali, Nigérii a Senegale.

 

Podľa štatistík WHO sa v Libérii, Sierre Leone a Guinei od decembra 2013 ebolou nakazilo okolo 29.000 ľudí a približne 11.300 ich na toto ochorenie zomrelo. Mnohí odborníci však tvrdia, že počty obetí sú vyššie.

 

Ebola je vysoko nákazlivá od momentu, keď pacienti majú príznaky, ako sú horúčka, bolesti, vracanie alebo hnačka. Choroba sa prenáša telesnými tekutinami.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies