CHICAGO/PARÍŽ/BRATISLAVA – Kedy sa Sviatok práce oslavoval prvýkrát na území dnešného Slovenska? Bolo to pred 135 rokmi, a to v Bratislave v areáli Železnej studničky, v Košiciach a v Liptovskom Mikuláši.
Zákonom z marca 1919 bol 1. máj po vzniku Československej republiky vyhlásený za štátny sviatok.
Po februárových udalostiach z roku 1948 urobila vládnuca komunistická strana z prvomájových sprievodov oslavu budovateľských úspechov, demonštráciu sily a jednoty. Účasť na sprievodoch bola povinná.
História Sviatku práce sa začala pred takmer 140 rokmi. Odbory v Spojených štátoch a v Kanade sa rozhodli, že budú spoločne presadzovať osemhodinový pracovný čas. S týmto cieľom začali 1. mája 1886 generálny štrajk. V USA sa do neho zapojilo vyše 300 000 ľudí z vyše 13-tisíc závodov.
Centrom protestov sa stalo Chicago. Demonštrácie 3. mája tu po zásahu polície mali krvavú dohru, ktorá si vyžiadala šesť mŕtvych. O deň neskôr hodil neznámy človek medzi účastníkov protestného zhromaždenia na námestí Haymarket po domácky vyrobenú bombu. O život prišli štyria robotníci a siedmi policajti. Osem lídrov chicagských robotníkov odsúdili na smrť, štyroch z nich v roku 1887 popravili.
V júli 1889 bol v Paríži zakladajúci kongres II. Internacionály. Na pamiatku obetí udalostí v Chicagu vyhlásil 1. máj za medzinárodný Sviatok práce. V uznesení kongresu bolo napísané: „Nech robotníci vystúpia vo všetkých krajinách a vo všetkých mestách tak, ako im to dovoľujú vnútorné pomery.“
Prvého mája 1890 sa tento deň stal prvýkrát dňom boja za skrátenie pracovného času. Po celom svete sa konali demonštrácie a štrajky, robotníci vyšli do ulíc, napríklad v Rakúsko-Uhorsku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku či v USA. Na britských ostrovoch sa tak stalo v nedeľu 4. mája. V súčasnosti sa 1. máj ako Sviatok práce oslavuje vo viac ako 80 krajinách.
Zaujímavé je, že hoci má 1. máj svoje korene v Spojených štátoch, Američania majú svoj Sviatok práce (Labor Day) vždy v prvý septembrový pondelok. Oslavujú ho predovšetkým piknikmi, stretnutiami s priateľmi i výletmi. Rovnako je to aj v Kanade a napríklad v Japonsku sa Deň vďakyvzdania práci pripomína 23. novembra.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies