Na Slovensku sa vyskytla zákerná pseudobesnota, ktorá spôsobuje sebapoškodzovanie psov

NETKY.SK • 15 December 2017, 13:42 • 2 min
Na Slovensku sa vyskytla zákerná pseudobesnota, ktorá spôsobuje sebapoškodzovanie psov

HUMENNÉ – Na severovýchode Slovenska zaznamenali v posledných dňoch výskyt tzv. Aujeszkého choroby, čo je vírusové infekčné ochorenie zvierat. Na človeka však prenosné nie je.

slovakia

left justify in out

"Aujeszkého chorobu alebo inak pseudobesnotu spôsobuje herpes vírus (SHV-1). Jeho prirodzeným hostiteľom a rezervoárom je sviňovitá, teda aj diviačia zver," informoval TASR riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Banskej Bystrici Rudolf Janto. Nakazené zviera vylučuje vírus len v určitom životnom období, zvyčajne pri oslabení imunity. Vtedy môže nakaziť okrem vlastného druhu aj iné, napr. psovité či mačkovité zvieratá.

 

V tejto súvislosti pre TASR potvrdil dva úhyny psov sninský veterinárny lekár Vladislav Juško. "Psy boli použité buď na poľovačke alebo boli kŕmené surovým diviačím mäsom," spomenul s tým, že zviera hynie za nervových príznakov. Prvým klinickým prejavom je nápadne časté olizovanie, čo prechádza do pocitu svrbenia, ktorého intenzita sa stupňuje. Lokalizuje sa zvyčajne na hlavu a okolie papule. "Dochádza akoby k sebapoškodzovaniu," zdôraznil. Podľa veterinára sa v tejto oblasti Slovenska ochorenie dlhodobo neprejavilo. "Je obdobie párenia a dochádza k migrácii, tak to môže byť jedna z možností, prečo sa to ochorenie vyskytlo aj u nás," podotkol.

 

Patogenita vírusu pri domácich ošípaných závisí od veku zvieraťa. U dospelých má ochorenie zväčša mierny priebeh, často bez zjavných klinických príznakov a nikdy nie je pre ne smrteľné, s výnimkou najmladších jedincov. "Domnievame sa, že u diviakov by mal byť priebeh ochorenia podobný," spomenul Janto. Kým u domácich ošípaných dochádza k vylučovaniu vírusu v priebehu celého roka, u diviačej zveri len v mesiacoch október až február, najčastejšie v decembri.

 

K infekcii psov preto môže dôjsť v období spoločných poľovačiek. Na trhu momentálne nie je žiadna vakcína proti ochoreniu vhodná pre mäsožravcov, jedinou možnosťou je minimalizovať situácie, počas ktorých môže dôjsť k infikovaniu psa a následnému úhynu. Je preto nutné zabrániť ich kontaktu s ulovenými diviakmi.

 

"Ročne zaznamenávame u ulovených diviakov desať až 15 virologicky pozitívnych jedincov," poznamenal Janto s tým, že ich evidujú na celom území krajiny. "Toto ochorenie sa vyskytuje na Slovensku už historicky. Do popredia sa dostalo s rastúcou populáciou diviačej zveri a oveľa častejším kontaktom poľovníckych psov s touto zverou, a teda aj častejším výskytom úhynov psov na toto ochorenie," uzavrel.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies