Na severe krajiny vyhlásili kvôli protestom 60-dňový stav núdze

NETKY.SK • 6 December 2011, 04:58 • 2 min
Na severe krajiny vyhlásili kvôli protestom 60-dňový stav núdze

Na severe krajiny vyhlásili kvôli protestom 60-dňový stav núdze

slovakia

left justify in out

img

Peruánsky prezident vyhlásil v nedeľu 60-dňový stav núdze v severnej časti krajiny, ktorú viac ako týždeň zmietajú protesty proti začatiu ťažby zlata.
Prezident Ollanta Humala v príhovore k národu povedal, že vodcovia protestu neprejavili žiadny záujem na dosiahnutie dohody po celodennom rokovaní s premiérom Salmonom Lernerom a ďalšími troma ministrami.
Delegáciu vedenú Lernerom sprevádzali vysokopostavení velitelia armády a polície a na jej bezpečnosť dozerali stovky ťažko ozbrojených policajtov.
Miestna vláda v štáte Cajamarca nesúhlasí s projektom ťažby zlata a medi za 4,8 miliardy dolárov, na ktorom sa podieľa aj americká firma Newmont Mining, druhý najväčší producent zlata. Spoločnosť vlastní bane v Kanade, Bolívii, Austrálii, Indonézii, Turecku, Peru, Uzbekistane a na Novom Zélande.
S výstavbou bane sa začalo pred desiatimi dňami, no musela sa prerušiť po začatí protestov, ktorých súčasťou sú aj cestné blokády 
Odporcovia najväčšieho investičného projektu v dejinách Peru tvrdia, že sa obávajú znečistenia a narušenia dodávok vody zo sústavy horských jazier.
Prezident Humala pri nástupe do úradu sľúbil, že urovná konflikty miestnych obyvateľov a veľkých spoločností ohľadom prírodných zdrojov.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies