Na rokovaniach o Európskej obrannej spolupraci bol prítomný aj minister obrany SR

NETKY.SK • 6 Máj 2021, 22:48 • 2 min
Na rokovaniach o Európskej obrannej spolupraci bol prítomný aj minister obrany SR

BRATISLAVA/BRUSEL - Ministri obrany EÚ rokovali v Bruseli o európskej obrannej spolupráci v rámci rôznych formátov, témou bol najmä Strategický kompas EÚ. Minister obrany SR sa dnes v Bruseli zúčastnil na viacerých rokovaniach k aktuálnym témam v oblasti obrany a bezpečnosti.

slovakia

left justify in out

Prítomní 

Spolu s ministrami obrany členských štátov Európskej únie rokovali v rámci Rady pre zahraničné veci, Riadiaceho výboru Európskej obrannej agentúry (EDA) a tiež Satelitného strediska EÚ (SatCen).

 

img

 

Témy rokovaní 
Na zasadnutí Rady pre zahraničné veci EÚ sa ministri obrany venovali najmä súčasnému vývoju bezpečnostnej situácie na Ukrajine, v regióne Sahel, Mozambiku, a tiež postupu operácie IRINI, ktorej cieľom je presadzovať zbrojné embargo voči Líbyi. Ministri však hovorili najmä o ďalšom postupe prípravy Strategického kompasu, konkrétne oblasti týkajúcej sa krízového manažmentu.

 

"Úspech EÚ, ako globálneho hráča, záleží od našej aktívnej účasti a ochoty jednotlivých členov podieľať sa na napĺňaní spoločných cieľov a priorít. Aktivity krízového manažmentu EÚ sú najviditeľnejším vyjadrením záujmu EÚ byť aktívnym hráčom na svetovej scéne."

 

img

 

"Slovensko si to uvedomuje a preto plne podporuje spoločný, komplexný a koordinovaný prístup k riešeniam vznikajúcich bezpečnostných otázok a zvládaniu výziev. Spoločným postupom s našimi partnermi a spojencami rastie aj kredit Slovenska vo svete," zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď. Diskusia o Strategickom kompase EÚ, ktorá bude pokračovať až do polovice roku 2022, je priestorom na spresnenie ambície EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany.

 

Výdavky na obranu 

V rámci Riadiaceho výboru EDA diskutovali ministri najmä o ďalšom smerovaní agentúry po zhodnotení jej Koordinovaného ročného prehľadu o obrane za rok 2020. Výsledky, ako aj návrh realizácie odporúčaní prezentoval vedúci agentúry a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Predmetom boli hlavne odporúčania smerované k obranným výdavkom, obrannému plánovaniu a obrannej spolupráci.

 

img


Ministri obrany zároveň zdôraznili význam Satelitného strediska EÚ v kontexte rozvoja bezpečnostného prostredia a rastúceho významu vesmírnej dimenzie, ktoré potvrdili aj v "Záveroch ministerského výboru SatCen".

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies