Na prestížnej súťaži vo Francúzsku získal slovenský sekt zlatú medailu

NETKY.SK • 30 November 2010, 8:10 • 2 min
Na prestížnej súťaži vo Francúzsku získal slovenský sekt zlatú medailu

Na prestížnej súťaži vo Francúzsku získal slovenský sekt zlatú medailu

slovakia

left justify in out

Na 8. ročníku jednej z najprestížnejších súťaží šumivých vín na svete Effervescents du Monde 2010 získal slovenský sekt Pálffy, extra suché, zlatú medailu v konkurencii ďalších 518 svetových sektov od producentov z 24 krajín. Sekty hodnotilo 100 medzinárodných hodnotiteľov. Súťaž sa konala v polovici novembra vo francúzskom meste Dijon.
      Jednou z hlavných ambícií súťaže bolo oceňovať vína v zmysle hesla "Rôznorodosť, diverzita, kvalita". Súťaž už v podtitule niesla označenie Medzinárodná súťaž najlepších šumivých vín. "Je to famózny úspech pre naše šumivé víno. Celkovo bolo udelených len 40 zlatých medailí, z toho 24 medailí získali francúzske šumivé vína. Získať zlato v takejto ťažkej konkurencii vín zo Champagne je preto obrovský úspech pre Slovensko," povedal pre TASR výrobný riaditeľ Víno Nitra Jozef Adamovič. Na Slovensku má v segmente šumivých vín takmer monopolné postavenie spoločnosť Hubert J.E. Postupný nárast konkurencie preto možno hodnotiť pozitívne, pretože by sa mal odraziť v rastúcej kvalite sektov zo Slovenska, dodal Adamovič.
      Slovensko je po francúzskej Champagne prvým miestom v Európe, kde sa začala produkcia šumivého vína metódou champenoise, teda metódou kvasenia vo fľaši. Legenda hovorí, že začiatkom 19. storočia sa zranený napoleonský vojak, vracajúci sa z ruského frontu, zamiloval v Prešporku do zdravotnej sestry. Láska k tejto žene a malokarpatskému vínu zdržali tohto vojaka u nás do konca jeho života. Ako prvý na území dnešného Slovenska začal vyrábať šumivé víno. Trvalo však takmer 200 rokov, aby sa slovenské víno zapísalo vo Francúzsku v konkurencii šumivých vín zo Champagne na popredné miesta.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona