ŠTOKHOLM - Predstavitelia Švédskej akadémie informovali, že americký hudobník Bob Dylan poslal list, ktorý prečítajú počas slávnostného udeľovania Nobelových cien. Podujatie sa bude konať 10. decembra v Štokholme. Muzikant, ktorému udelili tento rok Nobelovu cenu za literatúru, nedávno vyhlásil, že sa na ceremoniáli nezúčastní.
Zástupcovia akadémie dnes takisto prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter prezradili, že na slávnosti predstaví americká speváčka a spisovateľka Patti Smith Dylanov hit A Hard Rain’s A-Gonna Fall. Zatiaľ však neuviedli, kto prečíta list.
Dylan je vôbec prvým hudobníkom, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Členovia akadémie mu ju udelili 13. októbra za "vytvorenie nových básnických vyjadrení v rámci americkej tradície skladania piesní". Muzikant sa o tom najprv zmienil iba na svojej oficiálnej webstránke a sociálnych sieťach Facebook a Twitter, z webstránky však neskôr túto zmienku vymazal. Na pokusy akadémie spojiť sa s ním spočiatku nereagoval, koncom októbra však nakoniec zatelefonoval sekretárke akadémie Sare Danius a oznámil jej, že prestížnu cenu prijíma. "Zo správ o Nobelovej cene som zostal bez slov. Veľmi si cením túto poctu,“ povedal 75-ročný spevák.
Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album, pričom v súčasnosti má na konte 37 štúdiových nahrávok. Medzi jeho najznámejšie piesne patria Blowin' In The Wind, The Times They Are A-Changin’, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up In Blue, Knockin' On Heaven's Door či Just Like A Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, o tri roky neskôr si prevzal Grammy za celoživotný prínos. V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000) získal Oscara aj Zlatý glóbus. Americký magazín Rolling Stone zaradil jeho hit Like A Rolling Stone na prvé miesto rebríčka 500 najlepších skladieb všetkých čias. Na konte má tiež viacero kníh, z ktorých najznámejšia je experimentálna poézia vo forme prózy s názvom Tarantula (1971).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies