Na námestí sv. Petra vo Vatikáne už svieti vianočný stromček

NETKY.SK • 6 December 2019, 07:01 • 2 min
Na námestí sv. Petra vo Vatikáne už svieti vianočný stromček

VATIKÁN - Vo Vatikáne odhalili vo včerajších večerných hodinách betlehem a rozsvietili vianočný strom, na ktorom je energeticky úsporné osvetlenie.

slovakia

left justify in out

Darcom hlavného vianočného stromu, ako aj asi 20 menších, ktoré tiež zdobia vatikánske námestie, i ručne vyrezávaného betlehema sú farnosti zo severotalianskych provincií Trident, Vicenza a Treviso.

 

img

 

Ako informoval vatikánsky rozhlas, vianočný strom je venovaný malým palestínskym pacientom z betlehemskej nemocnice Caritas Baby Hospital. Ide o jedinú detskú špecializovanú nemocnicu na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, ktorá od svojho založenia švajčiarskym rehoľníkom Ernstom Schnydrigom začiatkom 50. rokov 20. storočia ročne poskytuje starostlivosť asi pre 53 0000 detí.

 

 

Spomínané farnosti zároveň usporiadali zbierku pre deti vo Svätej zemi. Do tejto iniciatívy sa zapojili najmä žiaci severotalianskych škôl, ktorí svojich vrstovníkov podporili predajom knižky o fiktívnej ceste vianočného stromu do Betlehema.

 

Vatikán dodal, že ide o deti, ktoré aj na vlastnej koži zažili núdzu, keď sa vlani ich krajom prehnala ničivá búrka Vaia. O život pri nej prišlo osem ľudí. Zničené boli desiatky tisíc hektárov alpských lesov.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

29 ottobre 2018 - 29 ottobre 2019 - un anno dalla #tempestaVaia: con pioggia abbondante e vento oltre i 200 km/h #Vaia causò non solo alluvioni, ma l’abbattimento di milioni di alberi, distruggendo completamente decine di migliaia di ettari di foreste alpine del Nord-Est. . Ph. Sappada, Friuli-Venezia Giulia - Michele Potleca . . #clubalpinoitaliano #instamountains #mountainlovers #mountainphotography #italianmountains #mountainsphoto #italianalps #instanaturalplaces #naturephotographyday #naturephotographylover #instanaturelovers #sentieri #igfriends_friuliveneziagiulia #loves_friuliveneziagiulia #volgofriuliveneziagiulia #instafriuli #igersfriuli #yallersfriuliveneziagiulia #friuli #tempesta #alluvione #foresta #dolomitiunesco #instadolomiti #passionedolomiti #dolomitiamo

Príspevok, ktorý zdieľa Club Alpino Italiano (@clubalpinoitaliano),

 

Pápež František počas audiencie pre darcov vianočných stromov a betlehema ocenil, že tieto vyrúbané stromy budú nahradené 40 mladými smrekmi, a vyjadril želanie, aby sa so zalesňovaním postihnutých oblastí začalo čo najskôr.

 

img

 

Podľa Vatikánskeho rozhlasu pápež na tejto audiencii pripomenul svoju nedávnu návštevu mesta Greccio v oblasti Lazio, kde "sv. František prvýkrát sprítomnil betlehemské udalosti", a poukázal i na svoj list o jasličkách, ktoré sú "skromným, ale podivuhodným znakom našej viery".

 

"Sú rýdzim spôsobom zdieľania evanjelia vo svete, ktorý akoby mal strach zo skutočnej podstaty Vianoc a ktorý ruší ich kresťanské znaky, aby zachoval len banálnu, komerčnú symboliku".

 

 

František súčasne požiadal prítomných, aby sa modlili za to, aby ľudia videli Ježiša v trpiacich, krehkých a slabých ľuďoch a podali im v núdzi pomocnú ruku. Betlehem a vianočný strom zostanú na Námestí sv. Petra do 12. januára 2020, keď si veriaci pripomenú sviatok Ježišovho krstu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies