Na kauciu pustili všetkých aktivistov Greenpeace okrem jedného

NETKY.SK • 22 November 2013, 15:05 • 2 min
Na kauciu pustili všetkých aktivistov Greenpeace okrem jedného

PETROHRAD – Okrem jedného súd v Petrohrade už prepustil na kauciu všetkých 30 aktivistov hnutia Greenpeace, ktorých zadržali za protest proti ťažbe ropy v Arktíde.

slovakia

left justify in out

Na slobode je aj Peter Willcox, známy kapitán lode Arctic Sunrise, ktorú zadržala v septembri pobrežná stráž pri vrtnej plošine Prirazlomnaja v Barentsovom mori. Prepustení aktivisti musia zaplatiť kauciu vo výške dvoch miliónov rubľov (45 500 eur). Zatiaľ nie je jasné, kedy budú môcť opustiť Rusko. Hovorca Federálneho imigračného úradu povedal, že z krajiny nesmú odísť, kým sa nevyrieši ich kriminálny prípad. V Rusku aktivistov totiž čaká proces pre výtržníctvo, za čo im hrozí až sedem rokov väzenia.

Súd predlžil väzbu o ďalšie tri mesiace len jednému z aktivistov, 59-ročnému Austrálčanovi Colinovi Russellovi. Organizácia Greenpeace vyjadrila nad týmto faktom počudovanie s tým, že nerozumie, prečo vo väzbe zostáva práve on. Austrálsky veľvyslanec v Moskve Paul Myler oznámil, že ruské úrady už požiadal o vysvetlenie. Russell sa už proti rozhodnutiu súdu odvolal. 

Celú posádku lode Arctic Sunrise, ktorú tvorili štyria Rusi a 26 cudzincov zo 17 krajín, zadržala v septembri pobrežná stráž pri vrtnej plošine Prirazlomnaja v Barentsovom mori. Tú sa ochranári pokúsili obsadiť, aby upozornili na riziká ťažby ropy v Arktíde. Rusko následne skupinu obvinilo z pirátstva, čo skritizovalo viacero krajín, najmä Holandsko, pod ktorého vlajkou sa loď plavila. Ruské orgány následne koncom októbra prekvalifikovali obvinenia voči aktivistom z pirátstva na výtržníctvo.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies