Na hrade Strečno bude neľútostná bitka o latríny

NETKY.SK • 2 August 2011, 13:44 • 2 min
Na hrade Strečno bude neľútostná bitka o latríny

Na hrade Strečno bude neľútostná bitka o latríny

slovakia

left justify in out

img

Strečniansky hrad sa pripravuje na blížiace sa najprestížnejšie a najnavštevovanejšie letné podujatie. Hradné hry Žofie Bosniakovej s netradičnou ústrednou témou osobnej hygieny stredovekého obyvateľstva sa uskutočnia už v nedeľu 7. augusta.
      Podľa správkyne hradu Strečno Kataríny Repáňovej si nezastupiteľnú úlohu dodržiavania osobnej hygieny hradné panstvo aj poddaní v podhradí uvedomili predovšetkým pre nebezpečne sa šíriace morové epidémie. "O hygienu dbali ľudia v stredoveku viac, ako si vieme predstaviť," zdôraznila.
      Členovia žilinského Cechu Terra de Selinan predvedú stredovekú očistu tela šľachticov a neľútostnú bitku o latríny. Bokom nezostane ani starostlivosť o chrup. "Prakticky akákoľvek bolesť znamenala jeho okamžité vytrhnutie, neexistovali lieky proti bolesti. Ak sa ľudia chceli vyhnúť trhaniu zubov, museli sa o ne poriadne starať a čistiť ich handričkou či zmesou voňavých byliniek," vysvetlila Repáňová.
      "Sprievodnými aktivitami budú ukážky streľby z ľahkého dela, lukostreľba, stredoveká kuchyňa a hry," dodala Repáňová s tým, že pestrý celodenný program vyšperkuje nový projekt trenčianskej skupiny historického šermu Wagus zasvätený nadčasovému odkazu patrónky hradu Strečno Žofie Bosniakovej.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies