BRATISLAVA - Napriek rastu nominálnych miezd vo všetkých sledovaných odvetviach, reálne príjmy zamestnancov čelia výzvam inflácie. Zamestnanosť medziročne vzrástla len v troch sektoroch, pričom priemysel zaznamenal najvýraznejší pokles.
Napriek rastu nominálnych miezd vo februári 2025 sa ich tempo medziročného rastu výrazne spomalilo. V štyroch z desiatich sledovaných odvetví dokonca rast miezd zaostal za rastom cien, čo ovplyvnilo reálnu kúpnu silu zamestnancov.
Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach, pričom tempo rastu sa pohybovalo od 1,9 % v predaji a oprave motorových vozidiel až po 12,8 % v sektore informácií a komunikácie.
Po očistení o infláciu sa však reálne mzdy zvýšili iba v šiestich odvetviach. Najvýraznejšie vzrástli v informáciách a komunikácii (8,7 %), nasledované odvetvím ubytovania a reštaurácií s rastom od 4 % do 5 %.
Naopak, pokles reálnych miezd bol zaznamenaný v doprave, skladovaní, veľkoobchode a v predaji a oprave motorových vozidiel, kde sa pohyboval od 0,7 % do 1,8 %.
Podobný trend bol pozorovaný aj počas prvých dvoch mesiacov roka 2025, kde reálne mzdy medziročne vzrástli v deviatich odvetviach, pričom najvyšší rast bol zaznamenaný v informáciách a komunikácii (5,5 %). V trhových službách naopak prišlo k poklesu o 0,6 %.
Vývoj zamestnanosti vo februári 2025 ukázal medziročný nárast v troch odvetviach – ubytovanie (4,4 %), maloobchod (1,5 %) a vybrané trhové služby (1,1 %).
V piatich odvetviach však zamestnanosť klesla, pričom najvýraznejšie v priemysle (-1,9 %) a najmenej v sektore informácií a komunikácie (-1,2 %). V stavebníctve a v predaji a oprave vozidiel zostala zamestnanosť nezmenená.
Celkový obraz naznačuje zmiešaný trend, kde rast nominálnych miezd nezaručuje rovnaký rast reálnych príjmov, a zamestnanosť v niektorých kľúčových odvetviach vykazuje pokles.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies