Paríž zažil šokujúcu tragédiu po tom, čo došlo k smrteľnej nehode v kryoterapeutickej komore v známej posilňovni On Air. Pri úniku dusíka zomrela mladá zamestnankyňa a ďalšia žena bojuje o život. K incidentu došlo krátko pred 18:30 miestneho času, keď došlo k podozrivému úniku plynu počas procedúry kryoterapie.
Zamestnankyňa posilňovne, žena vo veku okolo 20 rokov, neprežila napriek snahám o resuscitáciu. Klientka, žena vo veku približne 30 rokov, bola hospitalizovaná v kritickom stave. Ďalšie tri osoby, ktoré sa pokúšali o záchranu, museli byť taktiež prevezené do nemocnice kvôli vdýchnutiu plynu. Z budovy bolo evakuovaných až 150 ľudí a na mieste zasahovali záchranné zložky.
Telo zosnulej ženy bolo odnesené pod bielou plachtou, pričom pred budovou boli umiestnené paravány na zakrytie tragickej scény. Podľa vyhlásenia parížskej prokuratúry bolo okamžite začaté vyšetrovanie príčiny smrti.
Kryoterapia – liečba mrazom alebo nebezpečný trend?
Kryoterapia, teda vystavenie celého tela extrémne nízkym teplotám – až do -100 °C (-148 °F) – počas niekoľkých minút, si získala popularitu po celom svete. Používa sa najmä na zníženie bolesti svalov, stresu, reumatizmu či kožných problémov. Je obľúbená najmä medzi športovcami a celebritami – medzi jej priaznivcov údajne patria LeBron James, Floyd Mayweather, Demi Moore, Joe Rogan či Jennifer Aniston.
Plyn dusík, ktorý sa v kryokomorách bežne používa, je bezfarebný a bez zápachu – čo z neho robí o to nebezpečnejšieho v prípade úniku. Nadýchanie sa jeho vysokých koncentrácií môže viesť k uduseniu bez varovania.
Aj keď je kryoterapia stále obľúbenejšia, odborníci varujú pred jej rizikami. Účinky tejto procedúry zatiaľ nie sú dostatočne vedecky potvrdené a chýbajú dlhodobé štúdie o jej bezpečnosti.
Nie prvá smrteľná nehoda
Tento tragický prípad nie je ojedinelý. V roku 2015 zomrela 24-ročná Chelsea Patricia Ake-Salvacion v Las Vegas po tom, čo sa zamkla v kryokomore mimo pracovnej doby. Jej telo našiel kolega až nasledujúci deň.
Tieto prípady prinášajú do popredia dôležitosť bezpečnostných opatrení, regulácií a odbornej obsluhy pri využívaní kryoterapie. Zatiaľ čo niektorí vnímajú túto procedúru ako zázrak modernej regenerácie, realita ukazuje, že v nesprávnych podmienkach sa môže stať doslova smrteľne nebezpečnou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies