Vedci varujú, že ak sa nezavedú rýchle a koordinované medzinárodné opatrenia, mpox by mohol nadobudnúť pandemický charakter – podobne ako COVID-19. Obavy vyvolávajú aj mutácie vírusu, ktoré môžu zvýšiť jeho nákazlivosť alebo závažnosť priebehu.
Mpox, známe aj ako opičie kiahne, sú vírusovým ochorením, ktoré v posledných rokoch vzbudilo obavy medzi odborníkmi a verejnosťou. Aj keď bol pôvodne obmedzený na západnú a strednú Afriku, jeho šírenie do ďalších regiónov sveta naznačuje, že by sa mohlo stať globálnou hrozbou.
Riziko globálnej hrozby mpoxu spočíva v jeho schopnosti rýchlo sa šíriť a mutovať. Ak nebude zabezpečené efektívne monitorovanie a prevencia, hrozí, že sa stane pandémiou. V súčasnosti neexistujú dostatočné medzinárodné opatrenia na jeho kontrolu, čo znamená, že vírus môže zasiahnuť krajiny, ktoré predtým neboli vystavené takýmto nákazám.
Vedci varujú pred nedostatočnou pripravenosťou a naliehajú na rýchle globálne kroky v boji proti tejto hrozbe.
Vedci varujú, že ak sa nezavedú rýchle a koordinované medzinárodné opatrenia, mpox by mohol nadobudnúť pandemický charakter – podobne ako COVID-19. Obavy vyvolávajú aj mutácie vírusu, ktoré môžu zvýšiť jeho nákazlivosť alebo závažnosť priebehu.
Mpox sa prejavuje kombináciou systémových a kožných symptómov. Inkubačný čas býva zvyčajne 6 až 13 dní.
Prejavy mpoxu môžu byť:
- Horúčka, zimnica,
- Bolesť hlavy a svalov, únava,
- Opuchnuté lymfatické uzliny – typické pre mpox, odlišujú ho od kiahní,
- Vyrážky – začína ako škvrny, potom sa mení na pľuzgiere, ktoré sa neskôr zapália a vytvárajú chrasty,
- Kožné lézie – najmä na tvári, končatinách, genitáliách a v ústach.
U niektorých pacientov môže byť priebeh mierny, no u detí, tehotných žien a imunokompromitovaných osôb môže dôjsť k závažnému priebehu – s možnosťou sekundárnych infekcií, zápalov pľúc či dokonca smrti.
Ochorenie môže viesť k závažnejším zdravotným problémom a dokonca aj k úmrtiu, ak nie je adekvátne liečené.
Očkovanie proti mpoxu sa považuje za kľúčové v prevencii jeho šírenia, najmä v rizikových oblastiach a medzi zraniteľnými skupinami. K dispozícii sú vakcíny, ktoré sa používajú aj proti kiahňam, a sú účinné v boji proti vírusu mpoxu.
Okrem očkovania je dôležité zlepšiť monitorovanie prípadov, rýchlu diagnostiku a edukáciu verejnosti o prevencii. Zavedenie týchto opatrení je nevyhnutné na zabránenie ďalším epidémiám.
Prevenciou je aj pravidelné umývanie rúk, používanie ochranných pomôcok pri kontakte s potenciálne infikovanými osobami alebo materiálmi (napr. rukavice, respirátory). Osoby s podozrením alebo potvrdenou nákazou by mali byť izolované počas trvania symptómov, kým nevymiznú všetky kožné lézie.
Rýchla identifikácia kontaktov a ich sledovanie je kľúčové pre zastavenie šírenia vírusu. Informovanie o príznakoch, spôsoboch prenosu a preventívnych opatreniach pomáha znížiť stigmatizáciu a podporuje skoré vyhľadanie pomoci.
Koordinácia a globálna spolupráca sú nevyhnutné na efektívne zvládanie hrozieb spojených s mpoxom. Odborníci zdôrazňujú, že je potrebné, aby krajiny spolupracovali pri zdieľaní dát, zlepšení výskumu a poskytovaní finančných prostriedkov na podporu očkovacích a preventívnych opatrení.
Bez spoločného prístupu a zjednotených snáh by riziko rýchleho šírenia vírusu a vzniku nových variantov zostalo vysoké. Rýchla reakcia medzinárodného spoločenstva je kľúčová pre obmedzenie potenciálu globálnej pandémie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies