Motívom mojej kandidatúry nie sú mocenské dôvody

NETKY.SK • 24 September 2010, 11:15 • 2 min
Motívom mojej kandidatúry nie sú mocenské dôvody

Motívom mojej kandidatúry nie sú mocenské dôvody - Politika Motívom kandidatúry Anny Belousovovej na čelo SNS nie sú mocenské dôvody, ale zodpovednosť voči členom strany a Slovensku. Vyhlásila to na dnešnej tlačovej konferencii, a to deň predtým, ako zabo

slovakia

left justify in out

img

Motívom kandidatúry Anny Belousovovej na čelo SNS nie sú mocenské dôvody, ale zodpovednosť voči členom strany a Slovensku. Vyhlásila to na dnešnej tlačovej konferencii, a to deň predtým, ako zabojuje na straníckom sneme o predsednícky post.
"V parlamentných voľbách strana prehrala dosť výrazne, lebo sme stratili viac ako sedem percent, teda 140.000 voličov. Je to obrovský neúspech. Ak sa chceme pohnúť ďalej, musíme hľadať príčiny a aj o tom by mal byť snem," povedala. Zároveň upozornila, že podľa prieskumov veľká časť týchto voličov nevolila iné strany, len bola sklamaná z politiky SNS. "Tu výhovorky nepomôžu, treba povedať, že my sme urobili chybu. Nedá sa vymeniť národ, môžeme zmeniť politikov," uviedla.
Belousovová pozná aj odpoveď na otázku, prečo SNS stratila množstvo voličov. "Kauzy. Na nás sú ako fľaky upäté kauzy ako nástenkový tender a emisie. SNS stojí na križovatke a má dve možnosti. Jedna cesta je prijatie zodpovednosti a druhá dištancovanie sa od týchto káuz. Ja ponúkam členom druhú možnosť," podotkla. Zdôraznila, že tí, ktorí sa na kauzách podieľali, neboli nominanti strany ako celku, keďže ich žiadny politický orgán neschvaľoval. "Je potrebné do SNS vrátiť demokraciu zmenou stanov," apelovala.
Na absenciu demokracie v SNS prišla podľa vlastných slov už dávnejšie. "S kritikou som prvýkrát vystúpila po neúspešných eurovoľbách, ako aj po neúspechu vo voľbách do VÚC. Ja som vnútrostraníckym kritikom neustále, ale stanovy môže zmeniť len snem. Keby som s tým prišla skôr, možno by sme sa nedostali ani do parlamentu. To nemalo význam, teraz má, lebo je snem," uistila.
Na otázku, či za kauzy necíti spoluzodpovednosť, odvetila, že o nomináciách nevedela a chce to zmeniť spomínanou zmenou stanov. Politickú zodpovednosť za nominantov podľa nej nesie predseda Ján Slota. Či kauzy boli korupčné, hodnotiť nechcela. "Na to sú príslušné orgány, ja to hodnotím z pohľadu politickej zodpovednosti. Nechajte orgány, nech sa vyjadria, nechcite, aby som sa inštalovala do role sudcu a prokurátora v jednej osobe. Moje pocity nič neriešia v tomto štáte," konštatovala. Komentovať nechcela ani Slotov majetok.
Zároveň je presvedčená, že SNS musí upraviť aj svoj program. "Musíme reagovať na podmienky vo svete, ktorý sa globalizuje, a to nie je nikto schopný zastaviť. Musíme preto ponúkať alternatívy, ako znižovať jej negatívne dôsledky," zdôraznila Belousovová. Verí, že na sneme uspeje, lebo SNS má šancu očistiť sa, a to sa nebude opakovať 110-krát. "Očakávam, že snem prebehne v pokojnej atmosfére, ale nemalo by to byť falošné kamarátstvo," upozornila.
Novinárov ubezpečila, že ak neuspeje, bude naďalej presadzovať názory o demokratizácii strany ako členka SNS a poslaneckého klubu. "Ja som zo SNS nikdy na rozdiel od iných neodišla. Tí, ktorí sa tešia, že pôjdem preč, nech sa netešia. Mňa sa nezbavia," vyhlásila. Či zoberie podpredsednícky post, ešte nevie. "Podľa toho, kto to bude navrhovať. Rozhodnem sa priamo na sneme," avizovala.
Belousovová a ďalší z kandidátov Dušan Švantner presadzujú tajnú voľbu predsedu. Proti je Slota, ktorý však súhlasil s tým, že o spôsobe voľby rozhodnú delegáti priamo na sneme. Stranícke stanovy však hovoria o verejnej voľbe, napriek tomu sa Belousovová neplatnosti prípadnej tajnej voľby neobáva. Tvrdí, že strana si môže upraviť svoje pravidlá a fungovať podľa nich ešte predtým, ako ich odobrí rezort vnútra.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies