Mongolský Ulanbátar sa po takmer 60 rokoch dražbou lúči so sochou Lenina

NETKY.SK • 10 Október 2012, 12:24 • 2 min
Mongolský Ulanbátar sa po takmer 60 rokoch dražbou lúči so sochou Lenina

Mongolský Ulanbátar sa po takmer 60 rokoch dražbou lúči so sochou Lenina - Politika Sochu vodcu sovietskej revolúcie Vladimira Iľjiča Lenina v centre mongolského hlavného mesta Ulanbátar, ktorú slávnostne odhalili pred 58 rokmi, predajú tento týždeň v mim

slovakia

left justify in out

img

Sochu vodcu sovietskej revolúcie Vladimira Iľjiča Lenina v centre mongolského hlavného mesta Ulanbátar, ktorú slávnostne odhalili pred 58 rokmi, predajú tento týždeň v mimoriadnej dražbe s vyvolávacou sumou v prepočte 220 eur.
      Niekdajší symbol sovietskeho vplyvu v Mongolsku je po šiestich desaťročiach značne poznačený časom, patina zmenila jeho farbu a pristavujú sa pri ňom už len turisti alebo kupujúci použitých kníh, ktoré majú pouliční predajcovia rozložené na jeho podstavci. Ako píše agentúra Reuters, mladým Mongolom oblečeným v moderných rifliach s bejzbalovými čapicami na hlavách určite Lenin chýbať nebude.
      Rozhodnutie rozlúčiť sa so štvormetrovou sochou prijal starosta Ulanbátaru Bat-Ul Erdene, jeden z 13 hlavných vodcov krvavej revolúcie z roku 1990, ktorou sa skončil komunistický režim v Mongolsku.
      "Domnievam sa, že komunisti sú veľkí zločinci nielen pre zahraničie, ale i v očiach nášho ľudu. Preto verím, že by sme mali odstrániť sochu Lenina, pretože predstavuje útlak," uviedol Bat-Ul Erdene, ktorý je zakladajúcim členom mongolskej Demokratickej strany.
      O sochu už prejavili záujem dve spoločnosti vrátane správy jurtového tábora pre turistov na okraji Ulanbátaru, kde už majú sochu sovietskeho vodcu Josifa Stalina.
      Lenin prežíval na námestí do dnešných čias najmä kvôli sentimentu starších Mongolov, ktorí nezabudli na jeho podporu Mongolska v boji za nezávislosť v roku 1921.
      Zmena režimu a hospodárske zmeny, ktoré sa v posledných rokoch prejavujú najmä príchodom nadnárodných korporácií ťažiacich v Mongolsku nerastné suroviny, obrátili pozornosť obyvateľstva k novým symbolom a hodnotám. S kapitalizmom sa obrodil kult Džingischána, vojvodcu a zjednotiteľa mongolských kmeňov v 13. storočí, ktorého oslavovanie bolo počas komunizmu zakázané.
      Starosta Ulanbátaru by však na Leninovo miesto chcel umiestniť pamätník bývalého mongolského premiéra Amara, popraveného Sovietmi v ruskom meste Omsk v roku 1941.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies