Ministerstvo zdravotníctva spúšťa od januára nové programy

NETKY.SK • 13 December 2018, 12:04 • 2 min
Ministerstvo zdravotníctva spúšťa od januára nové programy

BRATISLAVA - Od budúceho roka sa spúšťajú skríningové programy zamerané na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva, prsníka a krčka maternice. Ide o ťažiskovú úlohu, ktorú rezort ministerstva zdravotníctva plní v súvislosti so znížením výskytu nádorových ochorení. Náklady odhadované na tieto programy by sa mali pohybovať vo výške okolo 5 mil. eur.

slovakia

left justify in out

Podľa hlavného odborníka MZ SR pre klinickú onkológiu Michala Mega môže skríning pacientovi diagnostikovať chorobu v liečiteľnom štádiu.

 

"Skríning nie je preventívna prehliadka, je to adresné pozývanie ľudí", vysvetlila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

 

img

 

Na test okultného krvácania raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Na programe bude rezort spolupracovať s odbornými spoločnosťami aj zdravotnými poisťovňami, ktoré budú na vyšetrenia ľudí pozývať. Pri pozitívnom výsledku pošlú pacienta na ďalšie odborné vyšetrenie. Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je kolorektálny karcinóm najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením u mužov, na druhom mieste sú pľúca a prostata. U žien je na druhom mieste hneď po rakovine prsníka.

 


 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies