Ministerstvo školstva chce určiť maximálnu sumu ročného školného

NETKY.SK • 9 August 2022, 09:56 • 2 min
Ministerstvo školstva chce určiť maximálnu sumu ročného školného

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR chce určiť maximálnu sumu ročného školného na akademický rok 2023/2024 za externé štúdium. Vyplýva to z opatrenia, ktoré rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

slovakia

left justify in out

Cieľom návrhu opatrenia je určiť maximálne sumy ročného školného, ktoré sa týkajú verejných vysokých škôl a štátnych vysokých škôl a sú určené pre študijné programy poskytované v externej forme štúdia. „Pri určení maximálneho ročného školného sa zohľadňuje dotácia pripadajúca na jedného študenta podľa metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu pre verejné vysoké školy," vysvetlil rezort školstva v predkladacej správe.

 

img

      

Zo zverejneného materiálu vyplýva, že suma maximálneho ročného školného závisí od ekonomickej náročnosti.

 

„Tá sa v súčasnosti zohľadňuje v závislosti od študijného odboru, v ktorom sa získava vysokoškolské vzdelanie, absolvovaním príslušného študijného programu a stupňa získavaného vysokoškolského vzdelania. Preto je potrebné určiť rôzne sumy maximálneho ročného školného v jednotlivých študijných odboroch, respektíve študijných programoch v príslušnom študijnom odbore," vysvetľuje ministerstvo školstva v predloženom materiáli.
      

Najnižšie maximálne ročné školné majú mať študenti študijných odborov filozofia, historické vedy, politické vedy, právo, psychológia, sociálna práca, sociológia a sociálna antropológia, teológia či vedy o umení a kultúre. Na prvom stupni by mali študenti týchto odborov platiť 1 560 eur, na druhom 2 200 eur a na treťom 4 390 eur.

 

Na treťom stupni by maximálnu výšku školného v hodnote 4 390 eur mali platiť aj študenti odborov ekonómia a manažment, logopédia a liečebná pedagogika, mediálnych a komunikačných štúdií, ošetrovateľstva, pôrodnej asistencie, učiteľstva a pedagogických vied a umenia.
 

img

     

Najvyššie maximálne ročné školné majú platiť študenti odboru veterinárske lekárstvo. Na prvom stupni to môže byť suma 5 970 eur, na druhom 8 330 eur a na treťom 7 770 eur. V prípade spojeného prvého a druhého stupňa to bude 6 920 eur. Dátum účinnosti sa navrhuje od 15. septembra z dôvodu, aby boli sumy maximálneho ročného školného pre jednotlivé študijné odbory známe v dostatočnom predstihu.

 

Možno vás zaujme: Kolíková žiada analýzu nepodania žaloby na rozpustenie ĽSNS
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies