Ministerstvo práce predstavilo projekt Barnahaus

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 13:26 • 2 min
Ministerstvo práce predstavilo projekt Barnahaus

Ministerstvo práce predstavilo nový projekt s názvom Barnahaus. Štátny tajomník rezortu Branislav Ondruš uviedol, že ide o dom komplexnej pomoci pre dieťa, ktorý má priniesť komfort a bezpečie pri komunikácií dieťaťa s orgánmi činnými v trestnom konaní.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje národný projekt Barnahus určený pre deti, ktoré sú obeťami alebo svedkami trestných činov. Hlavným cieľom je zaistiť, aby deti a dospievajúci, ktorí boli vystavení rôznym typom zneužívania a trestným činom, dostali primerané posúdenie, liečbu a podporu pod jednou strechou.

Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) ako gestor Národnej stratégie Detstvo bez násilia pre všetky deti už zahájilo kroky pre vybudovanie služby Barnahus. Vzniknú na štyroch miestach, konkrétne v Komárne, Rimavskej Sobote, Rožňave a v Prešove. Indikatívna finančná alokácia na tento projekt predstavuje sumu 32 mil. Eur.

 Barnahus v preklade znamená Dom pre deti. Toto centrum je určené pre deti a dospievajúcich vo veku od 3 do 18 rokov, ktoré sú obeťami alebo svedkami trestných činov. Barnahus je navrhnutý tak, aby predišiel opakovanému vypočúvaniu detí rôznymi agentúrami na rôznych miestach, čo môže byť pre dieťa veľmi traumatické.

Práve tu môžu získať všetky príslušné terapeutické služby od vhodných profesionálov v priateľskom prostredí, ako aj poradenstvo a podporu pre rodiny.

 „Na Slovensku zatiaľ obdobný projekt nemáme. Tento model sa snaží zmierniť ťažkú situáciu, v ktorej sa dieťa nachádza. Podporuje jednotný postup a koordináciu relevantných účastníkov, ako sú polícia, prokuratúra, súdna medicína, pediatria a ďalší, aby sa ich práca vzájomne doplňovala bez duplicitných krokov,“ upresnil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Riaditeľka Národného koordinačného stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch Mária Vargová priblížila prípravné kroky vzniku Barnahus centra: „Ak chceme robiť niečo pre deti, v prvom rade musíme to robiť s nimi. Názor detí je pre nás dôležitý. Aj preto sme organizovali stretnutia, na ktorých mali práve deti možnosť vyjadrovať svoje predstavy o tom, ako zlepšiť bezpečnosť v inštitúciách a zabezpečiť dostatočný komfort pri komunikácii s nimi. Práve ich intuitívny pohľad zhmotňuje do veľkej miery model Barnahus.“

Pri výbere lokalít sa primárne zohľadňovali štatistické údaje Ministerstva vnútra SR, sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ako aj absencia podobných služieb v regiónoch. 

Aktuálne rezortu práce ako gestorovi národného projektu plynú úlohy v podobe prípravy národného projektu Budovanie/zriaďovanie domov komplexnej pomoci pre deti zažívajúce násilie, adaptácie vyššie uvedených štandardov na podmienky SR, vytvorenia postupov pre deti, analýzy právnych predpisov a legislatívy a v neposlednom rade odbornej prípravy zamestnancov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: MPSVR SR, Foto: MPSVR SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies