NOVÁKY - Medaily Commendation medal si dnes z rúk veľvyslanca USA v Slovenskej republike Theodora Sedgwicka v Národnom centre pre likvidáciu výbušných prostriedkov (NC EOD) v Novákoch prevzali piati slovenskí špecialisti na likvidáciu výbušných prostriedkov, ktorí pôsobili v operácii ISAF v Afganistane v roku 2010. Ďalší dvaja boli ocenení Bronzovou hviezdou.
Ako uviedol po ceremoniáli veľvyslanec USA, tieto ocenenia boli naozaj vysoko zaslúžené, pretože práca ocenených špecialistov je veľmi náročná, nebezpečná a dôležitá. "Slovenské tímy sú jediné, ktoré túto prácu vykonávajú. Riskujú svoje životy pri práci s výbušninami, preto si od nás tieto ocenenia veľmi zaslúžia," zdôraznil. Podľa jeho ďalších slov je prínos Slovenska v misiách extrémne dôležitý a rovnako aj veľmi úzka spolupráca NC EOD s USA.
Dnešné ocenenia sú podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petra Vojteka výsledkom tvrdej práce špecialistov EOD, ktorí sú na Slovensku. "Máme dve veľmi významné zložky, naše Centrum výnimočnosti EOD v Trenčíne a Národné centrum EOD tu v Novákoch od počiatku svojho vzniku preukazujú, že sú špičkovými odborníkmi a my by sme ich radi v budúcnosti viac využívali aj pri likvidácii výbušnín a riešení rozličných krízových situácií, ktoré máme u nás na Slovensku," ozrejmil.
Od roku 2010 pôsobilo v Afganistane v polročných turnusoch spolu päť slovenských tímov EOD, ktorých úlohou bolo likvidovať nástražné výbušné prostriedky v centre afganského Kandaháru a blízkom okolí ako súčasť podpory bojových jednotiek americkej armády. Podľa veliteľa NC EOD v Novákoch Miroslava Ollé, príprava vojakov bola veľmi náročná. "Stálo to veľa času, úsilia a námahy, aby sme sa dopracovali k takému výsledku, aký sme dosahovali počas nášho pôsobenia v ISAF. Je pravda, že končíme naše pôsobenie v operácii, ale to neznamená, že v týchto veciach budeme stagnovať. Budeme naďalej pracovať v tejto oblasti, zvyšovať kvalifikáciu svojej spôsobilosti. Určite budeme tieto skúsenosti poskytovať pri riešení domáceho krízového manažmentu, a to v spolupráci s policajným zborom," objasnil.
Spolupráca v oblasti EOD začala v druhej polovici roku 2009, keď sa americký partner prostredníctvom spoločnosti A-T SOLUTIONS začal podieľať na príprave a výcviku slovenských špecialistov EOD. Praktický výcvik sa uskutočnil v prvej polovici roku 2010. V druhom polroku sa Američania podieľali na zdokonaľovacej príprave pred vyslaním slovenských tímov do operácie ISAF v decembri 2010. Spolupráca v oblasti výcviku pokračovala až do polovice roku 2011.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies