Minister Žiga bude čeliť odvolávaniu pre kauzu kompy

NETKY.SK • 11 December 2015, 08:22 • 2 min
Minister Žiga bude čeliť odvolávaniu pre kauzu kompy

BRATISLAVA - Minister životného prostredia Peter Žiga bude v piatok od 11:00 čeliť odvolávaniu v parlamente. Návrh na vyslovenie nedôvery Žigovi iniciovalo opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), podpísali ho i viacerí poslanci za KDH, Most-Híd a nezaradení zákonodarcovia.

slovakia

left justify in out

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka - Kyselica, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 percent. "Premiér Robert Fico pri každom odvolávaní ministrov hovorí, že ich opozícia zdržiava pri práci. My aj pri tomto odvolávaní chránime peniaze Slovenska, pretože vláda iné peniaze nemá, len od občanov,“ povedal podpredseda KDH Pavol Zajac.


Ročné náklady na prevádzku pôvodnej kompy na trase Vojka - Kyselica boli podľa opozície 490 670 eur v roku 2013, keď túto službu poskytoval štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Náklady sú očistené o zmluvnú cenu a predstavujú tak reálne náklady na prevádzku pôvodnej kompy. Súčasná cena na prevádzku novej kompy by bola v prípade predraženia nafty o 50 centov na úrovni 4,946 mil. eur ročne, čo predstavuje 908-percentné predraženie oproti cene na prevádzku pôvodnej kompy.

 

Podľa informácií poslankyne bratislavského Starého Mesta Veroniky Remišovej bola pôvodná kompa v júli minulého roka na tri týždne odstavená pre generálnu opravu štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba (VV). Zazmluvnená cena generálnej opravy kompy bola 200-tis. eur, pričom podľa Remišovej bola pôvodná kompa po oprave v takom stave, že nebol dôvod objednávať novú kompu. Vlani 13. februára bola uzavretá zmluva medzi dodávateľom služby na prevádzku starej kompy SVP a VV, ktorou sa zvýšila suma prevádzky kompy na 1,1 mil. eur ročne.


Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City, a. s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií. Podľa dostupných informácií výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy je 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy, a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.
Líder OĽaNO Igor Matovič nepatrí podľa šéfa komunikačného odboru MŽP Maroša Stana do parlamentu a mal by vrátiť poslanecký mandát. Matovič návrhom na odvolávanie ministra podľa Stana iba rieši vlastnú predvolebnú kampaň. "Minister životného prostredia Peter Žiga už v prípade kompy požiadal o nezávislú kontrolu Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad SR,“ uviedol Stano.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies