Minister P. Gajdoš rokoval s Prahe s americkým rezortným kolegom

NETKY.SK • 28 Október 2018, 17:37 • 2 min
Minister P. Gajdoš rokoval s Prahe s americkým rezortným kolegom

BRATISLAVA - Modernizačné projekty, plnenie záväzkov voči NATO či zvyšovanie výdavkov na obranu boli témou nedeľného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) s americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom v Prahe.

slovakia

left justify in out

V českej metropole sa stretli pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. TASR informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

 

"Spojené štáty americké sú naším strategickým partnerom a rozhodnutie modernizovať našu taktickú bojovú letku práve americkými stíhacími lietadlami F-16 vzájomné vzťahy ešte posilnilo. V súčasnosti pokračujeme v rokovaniach o konečnej podobe zmluvy," poznamenal Gajdoš. Amerického rezortného partnera zároveň informoval o ďalšej modernizácii v zmysle dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030, s dôrazom na 3D radary a obstaranie novej pozemnej techniky.

 

Americký minister obrany sa zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel. Potvrdil, že Spojené štáty sú v zmysle zmluvy pripravené na zabezpečenie výcviku pilotov a príslušného technického pozemného personálu.

 

Ocenil tiež zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré bude v budúcom roku vo výške 1,73 percenta HDP, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 500.000 eur. "Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy," povedal Mattis. Témou spoločného stretnutia bolo aj 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies