Minister Mikulec predstavil nového dočasného policajného prezidenta

NETKY.SK • 31 August 2020, 17:40 • 2 min
Minister Mikulec predstavil nového dočasného policajného prezidenta

BRATISLAVA - Dočasným policajným prezidentom bude Peter Kovařík. Do funkcie nastúpi počas zajtrajších hodín (1. 9.). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

slovakia

left justify in out

Doterajšie pôsobenie 

Kovařík pracoval viac ako 30 rokov v policajnom zbore na rôznych pozíciách. V poslednej dobe pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie prevencie, korupcie a krízového manažmentu a súčasne ako riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady na Úrade vlády SR, priblížil Mikulec.

 

img

 

Ciele dočasného prezidenta 

Vo svojej funkcii chce Kovařík posilniť dôveryhodnosť policajného zboru, aby sa posunul od represívnej formy do formy podpory a dôvery vo vzťahu k občanom. "Chcem počúvať policajtov na základných útvaroch, aby som vedel, s akými starosťami sa boria," povedal.

 

img

 

Pre Kovaříka nie sú personálne zmeny v policajnom zbore otázkou, ktorú treba momentálne riešiť. "Treba citlivo vnímať, že som dočasne poverený a nevidím dôvod, aby som začal s personálnymi zmenami," poznamenal.

 

Zmena zákona 

Novú legislatívu pre spôsob voľby policajného prezidenta chce minister predstaviť v krátkej dobe. V pripravovanom zákone bude zmenená pozícia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Jednou z možností a navrhovaných riešení je aj to, že na pozíciu budú môcť kandidovať bývalí policajti.

 

"Nie je to len o mojom rozhodnutí, preto sme dali do činnosti komisiu, ktorá sa týmto zapodieva. Komisia teraz veľmi aktívne funguje a tie návrhy sa finalizujú," hovorí Mikulec.

 

img

 

Možná oficiálna kandidatúra

Ministerstvo vnútra SR teraz musí do 30 dní vypísať výberové konanie na pozíciu policajného prezidenta. Kovařík bude vo funkciido vymenovania nového policajného prezidenta, poznamenal Mikulec. Kovařík nevylúčil, že by sa zúčastnil riadneho výberového konania. "Myslím, že to je otázka, ktorá príde do úvahy, keď bude to výberové konanie vyhlásené a budú tam podmienky."

 

Lučanský sám rezignoval

Doterajšiemu prezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému sa skončil mandát 31. augusta, keďže k tomuto dňu požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru. Svoj krok zdôvodnil tým, že nechce niesť zodpovednosť za politizáciu polície novým vedením ministerstva vnútra. Uviedol, že tak ako on nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra, ono zase nemá jeho.

 

img

 

Spôsob menovania 

Bývalý policajný prezident zastával funkciu policajného prezidenta od 1. júna 2018. SR mala od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru.

 

Na jeho ustanovenie do funkcie je potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies