NEW YORK - Napriek celosvetovému pokroku žije jedno z 12 detí na celom svete v krajinách, kde ich vyhliadky sú dnes horšie, ako boli v prípade ich rodičov, tvrdí analýza Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) vypracovaná pri príležitosti Svetového dňa detí.
Podľa tejto analýzy žije 180 miliónov detí v 37 krajinách, v ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že budú žiť v extrémnej chudobe, nebudú chodiť do školy alebo budú zabité násilným spôsobom, ako boli vyhliadky detí žijúcich v týchto krajinách pred 20 rokmi. Dôvodmi sú predovšetkým konflikty a zle fungujúce vlády.
Najväčší pokles životnej úrovne detí autori správy zaznamenali v Južnom Sudáne. Deťom sa vodí horšie ako ich rodičom aj v Stredoafrickej republike, Sýrii či Jemne.
Vo viac než 14 krajinách, medzi nimi napríklad v Kamerune a Zimbabwe, stúpa počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. V 21 štátoch, napríklad Sýrii či Tanzánii, klesol počet detí na základných školách. V 19 krajinách stúpol počet detí, ktoré prišli o život v dôsledku násilia, okrem iných napríklad v Iraku, Líbyi či na Ukrajine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies