Milan Belica sa stal štvrtý raz predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja

NETKY.SK • 24 November 2013, 10:18 • 2 min
Milan Belica sa stal štvrtý raz predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja

BRATISLAVA - Belicove priority zostávajú také, aké boli doteraz – cesty, školstvo, zdravotníctvo, sociálna oblasť.

slovakia

left justify in out

Milan Belica sa stal štvrtý raz predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Na jeho čele stojí už 12 rokov. Ako povedal pre médiá po zverejnení neoficiálnych výsledkov, ďakuje voličom, že mu opätovne prejavili dôveru a zároveň cíti úľavu po intenzívnej práci počas posledných troch - štyroch mesiacov. Presvedčiť voličov sa mu podľa jeho slov podarilo aj priamym kontaktom s občanmi. „Dovolím si povedať, že možno 75 percent sobôt a nedieľ som strávil na akciách v obciach,“ zdôraznil Belica. Jeho priority zostávajú také, aké boli doteraz – cesty, školstvo, zdravotníctvo, sociálna oblasť. Schválený rozpočet kraja na budúci rok podľa Belicu počíta s najväčšou podporou pre oblasť ciest a školstva.

Milan Belica (Smer-SD, SNS, Agrárna strana vidieka) podľa neoficiálnych výsledkov volieb porazil svojho protivníka Tomáša Galbavého (Most-Híd, NOVA, OKS, SaS, SDKÚ-DS, SMK). Belica získal 55,61 percenta, čo predstavuje 50 071 hlasov. Galbavý (Most-Híd, NOVA, OKS, SaS, SDKÚ-DS, SMK) získal 44,38 percenta hlasov, ktoré mu odovzdalo 39 958 voličov. „Výsledok nepovažujem za tesný, ale za výrazný. Je to rozdiel zhruba 10-tisíc hlasov,“ reagoval Belica.

Volebná účasť v Nitrianskom kraji bola ešte nižšia ako v prvom kole. Dosiahla 15,52 percenta, kým v prvom kole bola 17,9-percentná. „Je to veľký problém na Slovensku. Tých príčin je zrejme veľa, ale treba povedať, že regionálne voľby sú jedny z najmladších na Slovensku,“ myslí si Belica. Tomáš Galbavý po zverejnení výsledkov mobil nezdvíhal. Pri prvom kole volieb však povedal, že bude rešpektovať vôľu voličov a v prípade neúspechu vo voľbách sa bude naďalej venovať svojim podnikateľským aktivitám.

V prvom kole regionálnych volieb získal 62-ročný Belica 46,87 percenta hlasov a 55-ročný Galbavý 37,34 percenta. Rozdiel v počte hlasov bol 9 579. Kandidátov bolo sedem. Belica bude predsedať 54-člennému zastupiteľstvu, v ktorom bude mať 32 kresiel koalícia strán Smer-SD – KDH. Druhá najsilnejšia strana v zastupiteľstve bude SMK so 14 poslancami. Pravicová koalícia Most-Híd - Nová väčšina-Dohoda - OKS - SaS - SDKÚ-DS získala tri poslanecké mandáty. Politické spektrum nového pléna dotvorí jeden poslanec za SNS a štyria nezávislí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies