Migréna a jej spúšťače

NETKY.SK • 13 November 2013, 11:20 • 2 min
Migréna a jej spúšťače

BRATISLAVA - Bolí vás hlava? Trápi vás migréna? Čo môže za nevolnosť, poruchy videnia a jednostrannú, pulzujúcu bolesť hlavy?

slovakia

left justify in out

Migréna nie je obyčajná bolesť hlavy. Niekoľkohodinový záchvat, ktorý prebieha v rôznych fázach, vás dokáže potrápiť ďaleko viac. Pulzujúcu jednostrannú bolesťou hlavy, sprevádzanú nevoľnosťami a zvracaním trpí až 20% žien a 7% mužov.

Spôsobiť ju môže stres, zmena počasia, nedostatok spánku, ale tiež rada vecí, ktoré by vás možno ani nenapadla, ako napríklad bielo-čierne dlaždice na podlahe.

Pokiaľ ste náchylný k bolestiam hlavy, mali by ste si vedľa bežne známych spúšťajúcich faktorov - ako je psychické napätie, zmena počasia, nedostatok alebo naopak nadbytok spánku či príjem niektorých druhov potravín - dávať pozor tiež na to, aké farby a vzory vás doma či na pracovisku obklopujú. Veľká časť osôb trpiacich migrénou (32 - 40%) je totiž citlivá na svetlo, obzvlášť jeho ostrosť, blikanie, a tiež na jasnosť farieb a vzorov, ktoré môžu veľmi rýchle vyvolať záchvat migrény.

Nebezpečné vzory a farby

A čo patrí k rizikovým farbám a vzorom?

Jasné, žiarivé farby, obzvlášť na stenách a podlahe. Medzi najrizikovejšie patria čiernobiele dlaždice. Tapety či maľba s pruhmi, ostré zakončenie vlnovkami a kockované vzory. Pozor tiež na väčšie časti bielej plochy, napr. stena v kancelárii. Súvislé plochy je vhodné prerušiť obrázkom, plagátom alebo vhodne umiestnenou kvetinou. Riešením je používať v interiéroch neutrálne, ukludňujúce farby, vyvarovať sa kontrastným vzorom.

Ako eliminovať problematické prostredie v domácnosti a na pracovisku

Uistite sa, že osvetlenie je dostatočné a dobre umiestnené. Žiarovkové osvetlenie by malo byť riadne udržované tak, aby nehrozilo, že začne blikať. Žiarovky by mali čo najvernejšie napodobňovať prirodzené denné svetlo. Vyhnite sa lešteným povrchom, hladkým bielym stenám atď., ktoré môžu odrážať svetlo. Vhodnejšie sú matné povrchové úpravy. Okná vybavte nastaviteľnými žalúziami. Zvážte počítač s plochou obrazovkou a umiestnite ho tak, aby sa na obrazovke neodrážalo svetlo z okien. Nastavte jas obrazovky až na minimálnu čitateľnú úroveň. Majte dobre nastaviteľnú ergonomickú stoličku. Pravidelne sa od práce zdvíhajte a urobte si prestávku

Samoliečba či pomoc lekára?

U ľahkých a menej častých záchvatov migrény je vhodné liečiť liekmi proti bolestiam hlavy, napr. s obsahom paracetamolu (Paralen 500) či protizápalové liečivo s obsahom ibuprofenu (Ibalgin 400). Na trhu je rovnako dostupný liek s kombináciou troch účinných látok - kyselina acetylsalicylová, paracetamol a kofein (Migralgin). Kombinácia týchto látok je oveľa účinnejšia než použitie látok jednotlivo či v dvoj-kombinácii. Pri kombinácii uvedených látok sa tiež znižuje počet prípravkov potrebných k zvládnutiu bolesti.

Pri ťažších formách migrény sa radšej poraďte s lekárom, aby ste predišli riziku nadužívaniu analgetík a vzniku závislosti.

Kedy je vhodné navštíviť lekára?

Pokiaľ vám je cez päťdesiat rokov a bolesť sa u vás objavila prvýkrát. Nemusí isť totiž o migrénu. Pokiaľ pociťujete bolesť po fyzickej námahe či sexe. Ak trpíte vysokým krvným tlakom. Záchvaty bolesti sa zintenzívňujú a intervaly medzi nimi sa skracujú. Máte pochybnosti o príčine bolesti (prekonaný úraz hlavy či chrbtice). Ak užívate lieky proti bolesti často.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redakcia Netky



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies