Predstavte si mesto ako zo sci-fi filmu – s goticko-futuristickou architektúrou, umelou inteligenciou, ktorá robí všetku prácu, a obyvateľmi, ktorí žijú podľa svojich hodnôt bez rušivých vplyvov štátnej byrokracie. Pre Drydena Browna to nie je len fantázia – je to plán.
Dryden Brown, 29-ročný vizionár z Kalifornie, chce vytvoriť úplne nové mesto-štát s názvom Praxis. Mesto má byť krásne, technologicky vyspelé, samosprávne a nezávislé od akejkoľvek krajiny. Architektúra bude podľa Browna nezameniteľná: kombinácia gotiky a futurizmu, akú svet ešte nevidel.
„Mesto bude neuveriteľne krásne,“ tvrdí Brown. „Chceme vytvoriť niečo, čo bude architektonicky aj kultúrne výnimočné.“
Nová spoločnosť s novými pravidlami Brown plánuje, aby obyvatelia Praxisu boli cieľavedomí, fyzicky zdatní a zameraní na zmysluplné projekty. Všetky každodenné činnosti – od varenia po vzdelávanie – majú zastrešiť roboty a AI. Vízia je jasná: post-pracovná spoločnosť, kde ľudia nemusia pracovať, ak nechcú. O umelcov a kreatívne duše nebude núdza – Brown chce podporovať najtalentovanejších grantmi a pritiahnúť ich do mesta budúcnosti.
Technológia bez obmedzení
V Praxis sa plánuje deregulácia technológií, čo znamená, že firmy budú môcť slobodne vyvíjať nové riešenia bez obmedzení tradičnými zákonmi. Kľúčové odvetvia budú zahŕňať AI, biotechnológie, kryptomeny a energetiku. Vysokorýchlostný internet bude samozrejmosťou – pokrytý celý mestský priestor.
Odvážny začiatok
Aj keď Brown už získal $500 miliónov na štart projektu (vrátane investícií cez fondy ako Pronomos Capital, kde figuruje aj meno Petra Thiela), priznáva, že začiatky nebudú ľahké. Prví obyvatelia sa majú nasťahovať v roku 2026, no ich podmienky budú skromné – provizórne ubytovanie, minimum pohodlia, ale maximum vízie. „Nebude to hotový luxus. Budete priekopníci, ktorí pomáhajú budovať úplne nový svet,“ hovorí Brown.
Hľadanie miesta: od Stredomoria po Grónsko
Zatiaľ čo presná lokalita ešte nie je zverejnená, Brown naznačil, že prebiehajú rokovania s viacerými vládami. Medzi potenciálnymi miestami sa spomína aj Grónsko, kde sa Brown stretol s miestnymi obyvateľmi a vládnymi predstaviteľmi. Chce stavať na „duchu hranice“ – na idei, že budovanie mesta v náročných podmienkach má duchovnú hodnotu.
Dánski politici však takýto nápad rázne odmietajú. „Urobte to vo vlastnej krajine – máte predsa Aljašku,“ odkazuje Brownovi bývalý minister hospodárstva Dánska, Rasmus Jarlov.
Brown si z toho veľa nerobí. Tvrdí, že jeden hlas nehovorí za celé Grónsko a verí, že jeho vízia má silu meniť svet.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies