BRATISLAVA - Návrh zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne OĽaNO-NOVA, ktorého cieľom bolo zaradenie dvoch pamätných dní – 21. augusta, Dňa obetí okupácie Československa v roku 1968, a 21. júna, Dňa odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky neposunuli do druhého čítania.
Týmito dvomi dňami malo byť vymedzených 23 rokov okupácie Československa. „Okupácia sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Šlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Československu a začiatok procesu tzv. normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz," zdôvodňovali predkladatelia Ján Budaj, Viera Dubáčová a Oto Žarnay.
„V prvých týždňoch okupácie, v dôsledku streľby do bezbranných ľudí, dopravných nehôd, spôsobených bezohľadnosťou sovietskych vodičov a kriminálnych činov pripravili okupačné jednotky o život najmenej 135 občanov Československa. Následne v období od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila okupácia o život najmenej 267 Čechov a Slovákov," doplnili poslanci s tým, že okupácia vyvolala aj výraznú emigračnú vlnu. Za celý čas existencie komunistického režimu ušlo z Československa viac ako 200 000 exulantov.
Morálne škody, spôsobené viac ako dve desaťročia trvajúcou okupáciu, neslobodou a tzv. normalizáciou, sú nevyčísliteľné. Odchod sovietskych vojsk patril medzi prvé požiadavky verejnosti v Novembri 1989. Federálne zhromaždenie vyhlásilo v decembri 1989 zmluvu o pobyte sovietskych vojsk za neplatnú a štát požadoval urýchlený odchod vojsk.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies