Masívny nárast popráv vo svete. Kde ich je najviac?

NETKY.SK • 29 Máj 2024, 08:14 • 2 min
Masívny nárast popráv vo svete. Kde ich je najviac?

LONDÝN - Počet popráv zaznamenaných vlani na celom svete stúpol na najvyššiu úroveň od roku 2015. Prudký nárast zaznamenali najmä v Iráne a na Blízkom východe. Konštatuje to správa Amnesty International (AI). Informáciu priniesla AP.

slovakia

left justify in out

Skupina pre ľudské práva uviedla, že v roku 2023 zaznamenala celkovo 1 153 vykonaných trestov smrti, čo predstavuje 30-percentný nárast oproti roku 2022. AI uviedla, že toto číslo nezahŕňa tisíce rozsudkov smrti, o ktorých sa predpokladá, že boli vykonané v Číne. Z tejto krajiny nie sú údaje k dispozícii z dôvodu štátneho tajomstva.
 
AI uviedla, že k nárastu počtu zaznamenaných popráv prispel najmä Irán, kde úrady v minulom roku popravili najmenej 853 ľudí v porovnaní s 576 v roku 2022.
 
Medzi popravenými bolo aj 24 žien a päť ľudí, ktorí boli v čase spáchania zločinu deťmi, uviedla Amnesty a dodala, že táto prax neprimerane postihla iránsku menšinu Balúčov.
 
"Iránske orgány preukázali úplnú neúctu k ľudskému životu a zvýšili počet popráv za trestné činy súvisiace s drogami, čím ešte viac zdôraznili diskriminačný vplyv trestu smrti na najmarginalizovanejšie a najchudobnejšie komunity v Iráne," píše sa vo vyhlásení.
 
Čína, Irán, Saudská Arábia, Somálsko a Spojené štáty patria medzi päť krajín s najvyšším počtom popráv v roku 2023. AI dodala, že napriek spomínaným problémom došlo aj k pokroku. Počet krajín, ktoré vykonali popravy, klesol na 16, čo je najmenej od začiatku monitorovania.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AP, Amnesty International, Foto: flickr.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies