BERLÍN - Kenský atlét Eliud Kipchoge vytvoril v nedeľu na 45. ročníku Berlínskeho maratónu svetový rekord časom 2:01:39 h. Doterajšie historické maximum svojho krajana Dennisa Kimetta takisto z trate v nemeckej metropole zlepšil o úctyhodných 78 sekúnd. Tridsaťtriročný olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 prekonal ako prvý človek v histórii hranicu 2:02 h a verí, že by mohol dosiahnuť čas, ktorý by sa začínal jednotkou.
"Prekonanie tejto bariéry nie je žiadna raketová veda. Len tomu musíte veriť. Zároveň potrebujete výborný tím, ktorý tomu bude veriť tiež a podporovať vás. Takisto potrebujete výbornú obuv a musíte byť silnejší ako všetci bežci predtým. Potom je všetko možné. Človek nemá žiadne limity a rekordy sú tu na to, aby sa prekonávali," cituje Kipchogeho britský denník The Guardian.
Africký vytrvalec vylepšil svetové maximum na maratónskej trati (42,195 km) markantným spôsobom a rozprúdil diskusiu o tom, kedy niekto dosiahne čas pod hranicou dvoch hodín a či je to vôbec možné. Doktor Michael Joyner, expert na ľudskú výkonnosť, z Mayo Clinic v americkej Minnesote je v tomto prípade optimistom: "Kipchogeho výkon je podstatným krokom k priblíženiu sa dvojhodinovej méte." Joyner si myslí, že je fyzicky možné zabehnúť maratón v čase 1:58 h. Základným predpokladom na to je, aby sa atléti už od nízkeho veku špecializovali na dlhšie trate.
Naopak, skeptickejší názor ponúka športový vedec Ross Tucker, ktorý si myslí, že pod dve hodiny sa dostanú bežci v horizonte 15 až 20 rokov. Zároveň zdôrazňuje, že podiel na Kipchogeho rekordnom čase mala aj veda.
"Je pozoruhodné, že dokáže behať v relatívne vysokej rýchlosti dlhý čas. Nevieme však, nakoľko jeho výkon ovplyvňuje technika," vraví Tucker, ktorý naráža na to, že Keňan využil najmodernejšiu špeciálnu bežeckú obuv s kontroverznou podrážkou z uhlíkových vláken. Tá údajne môže zlepšiť čas až o 1 % v porovnaní s inými topánkami. Na obhajobu Kipchogeho však treba dodať, že rovnaký materiál majú k dispozícii aj ostatní špičkoví bežci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies