Malorka prišla s drsnou kampaňou proti turistom

NETKY.SK • 15 Máj 2024, 11:05 • 2 min
Malorka prišla s drsnou kampaňou proti turistom

Kampaň proti turizmu na Malorke vyzýva miestnych obyvateľov, aby nezverejňovali krásne miesta ostrova na svojich sociálnych sieťach v snahe zabrániť nadmernému turizmu. Kampaň vsadila na výstižné nálepky, ktoré majú návštevníkov a miestnych obyvateľov odradiť od zverejňovania súradníc turisticky atraktívnych pláží na sociálnych sieťach. O situácii na ostrove informovali Daily Mail a Yahoo News.

slovakia

left justify in out

Pred letnou sezónou Baleárske ostrovy prijali opatrenia proti údajnému nadmernému turizmu. V rámci boja proti preplnenosti malorských pláží spustila ostrovná komunikačná agentúra La Indis kampaň.

"Ako kreatívna agentúra si myslíme, že turisti sa môžu cítiť podvedení aj pri návšteve raja, kde sa fotografie musia orezávať, aby získali "lajky" a aby sa fotografie mohli zobrazovať na Instagrame. Namiesto obviňovania turistov ich môžete zábavným spôsobom požiadať, aby sa stali sympatizantmi ostrovanov," hovorí kreatívna riaditeľka agentúry Virginia Moll.

Kampaň podľa nej nie je zameraná len na turistov, ale aj na miestnych obyvateľov. "Náš raj by zo seba nemohol dať viac. Byť udržateľný neznamená len nepoškodzovať životné prostredie, ale pochopiť, že zverejnenie krásnej fotografie má drastické dôsledky pre životné prostredie," vysvetľuje.

"Stratili sme perspektívu. Nevieme, ako objaviť miesto, keď nie je na Googli. Odporúčame turistom a miestnym obyvateľom, aby sa vzdali GPS." Jasne červené nálepky vidno okolo vstupov na pláže, ako aj na autách a vo výkladoch podnikov. Doteraz La Indis vytlačila asi tisícku nálepiek a viac ako polovicu rozdali miestnym obyvateľom.

"Preplnenosť sa dotýka predovšetkým nás obyvateľov, pretože zdražuje veci a zhoršuje kvalitu života, ale škodí aj turistom," povedal jeden z obyvateľov ostrova.


Protesty, zákaz konzumácie alkoholu a prepichnuté pneumatiky

Kampaň s nálepkami však nie je jedinou zo snáh, ako odradiť davy turistov. Baleárska vláda tiež zaviedla zákaz predaja alkoholu medzi 21:30 a 8:00. Vyhláška zakazuje nočný predaj alkoholu v obchodných zariadeniach v mestách Llucmajor, Palma a Calvia na Malorke a Sant Antoni na Ibize. Ibiza sa stala poslednou španielskou turistickou destináciou, ktorá sa pripojila k rastúcim protestom proti cestovnému ruchu, ktoré vypukli v celej krajine.

Podobné protesty boli zaznamenané aj v iných obľúbených destináciách, napríklad na Tenerife, kde nahnevaní obyvatelia dokonca vyhlásili hladovku. Na stenách na Menorke sa tiež objavili graffiti vyzývajúce turistov, aby sa vrátili domov, zatiaľ čo v Marbelle boli minulý rok prepichnuté pneumatiky na autách s britskými poznávacími značkami.

Dňa 20. apríla vyšli do ulíc Kanárskych ostrovov tisíce demonštrantov, aby protestovali proti problémom spôsobeným masovým cestovným ruchom a žiadali, aby ich politici prijali opatrenia.

Tenerife, obľúbená destinácia britských turistov, sa ocitlo na čele protestov spojených s masovým cestovným ruchom. Tesne pred protestmi jeden z popredných politikov na Tenerife vyzval britských a írskych turistov, ktorí hľadajú lacné pobyty all inclusive, aby si dovolenku vybrali inde.

                 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Daily Mail, Yahoo News, Foto: cafebabel.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies