BRATISLAVA - Malí výrobcovia elektriny protestujú proti novele vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa Slovenskej asociácie fotovoltiky a OZE (SAPI), Asociácie malých vodných elektrární, Asociácie hydroenergetikov Slovenska (AHES), Komory užívateľov a výrobcov obnoviteľných zdrojov energie (KUVOZE) a občianskeho združenia Energie budúcnosti, novelou vyhlášky, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinom a plynom, sa regulátor snaží obísť rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci takzvaného G-komponenntu, čiže poplatku za prístup do siete.
Podľa riaditeľky SAPI Veroniky Galekovej, ÚRSO robí tú istú chybu, keď sa opäť usiluje vyhláškou obísť znenie zákona a zaviezť G-komponent aj pre tých výrobcov, ktorí nemajú s prevádzkovateľom distribučnej sústavy uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy. „Stále tu vznikajú vyhlášky, ktoré opakujú tie isté chyby. Dokedy sa energetický systém na Slovensku bude kriviť nariadeniami, ktoré navyše nemajú oporu v zákone? Musíme si uvedomiť, že takéto konanie je v rozpore so záujmami Slovenska, je v rozpore s podporou podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku za tieto chyby zaplatia slovenské domácnosti,“ dodala na pondelňajšej tlačovej besede Galeková.
Výrobcovia zelenej energie regulátorovi vyčítajú protizákonné zavedenie povinnosti platiť G-komponent len na základe zmluvy o pripojení. „Podľa nálezu ústavného súdu môže byť G-komponent podmienený len zmluvou o prístupe do distribučnej sústavy,“ zdôraznila Galeková.
Malí výrobcovia zelenej elektriny považujú za absurdný krok zo strany ÚRSO aj zavedenie povinnosti ostrovným systémom výrobcov elektriny platiť tarifu za prevádzkovanie systému. „Prenesené do absurdnosti, takáto zmena znamená povinnosť platiť tarify aj za elektrinu vyrobenú v alternátore auta alebo v záhradnej solárnej lampe, či solárnej nabíjačke na mobilný telefón,“ podotkla Galeková.
Spomínané dva body návrhu boli najviac pripomienkované od takmer všetkých subjektov. Pripomienkové konanie novely sa skončilo na konci novembra a novelu pripomienkovalo takmer 30 subjektov. Z celkového počtu 436 pripomienok bolo 291 zásadných. ÚRSO teraz bude mať čas na posúdenie a zapracovanie pripomienok. „Pevne veríme, že v rozporovom konaní k tejto novele dôjde medzi pripomienkujúcimi a ÚRSO k dohode a úrad zoberie na vedomie zjavnú problematickosť novely, ktorá je v rozpore so zákonom aj rozhodnutím ústavného súdu a kritické body z nej vypustí,,“ konštatovali v spoločnom vyhlásení spomínané asociácie a združenia.
ÚRSO zdôrazňuje, že rozhodnutie ÚS SR nijako nespochybnilo zavedenie tzv. G-komponentu. Uviedol to hovorca ÚRSO Radoslav Igaz v reakcii na dnešné vyjadrenia zástupcov Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu SAPI.
"G-komponent bol u nás zavedený transparentne, plne v súlade s platným nariadením Európskej komisie číslo 838 z roku 2010. Slovensko nie je ani zďaleka jediná krajina, kde G-komponent platí. Čo sa týka ostatných zmluvných vzťahov medzi účastníkmi trhu, k tým nemá úrad kompetencie sa vyjadrovať," dodal hovorca regulačného úradu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies