Budapešť- Odvolací súd v juhomaďarskom Segedíne odsúdil vo štvrtok na päť rokov odňatia slobody Sýrčana Ahmeda H. obžalovaného z organizovania masových nepokojov na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke-Horgoš-2 z roku 2015. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej rozsudok je právoplatný.
Odvolací súd tak zmiernil trest vymeraný prvostupňovým súdom pôvodne na sedem rokov väzenia. Muža budú môcť podmienečne prepustiť na slobodu po uplynutí dvoch tretín trestu.
Segedínsky tribunál ho v rámci obnoveného konania 14. marca uznal na prvom stupni za vinného z viacerých trestných činov vrátane použitia násilia proti verejnému činiteľovi, čo je v zmysle maďarských právnych noriem teroristickým činom. Súčasne mu zakázal na desať rokov vstup na územie Maďarska.
Proti rozsudku sa odvolal prokurátor, ktorý žiadal prísnejší trest. Odvolal sa aj obvinený a jeho obhajca, ktorí žiadali prekvalifikovanie činu a zmiernenie verdiktu.
V novembri 2016 segedínsky tribunál odsúdil Ahmeda H. na desať rokov väzenia a doživotne ho vykázal z územia Maďarska.
Odvolací súd však 15. júna 2017 zrušil prvostupňový verdikt s odôvodnením, že súd nevzal do úvahy všetky dôkazy, a nariadil obnovu konania.
Sýrčan, ktorý žije na Cypre, mal byť hlavným organizátorom uvedených nepokojov.
Traja príslušníci budapeštianskej jednotky polície, nasadenej 16. septembra 2015 popoludní v Röszke, zhodne vypovedali, že obvinený viedol dav migrantov prostredníctvom megafónu.
Migranti zaútočili na maďarských policajtov zo srbskej strany - cez plot hádzali kamene a kusy betónu.
Cudzinci vyzbrojení kameňmi a palicami prerazili hraničné zábrany, na čo maďarskí policajti zareagovali použitím slzotvorného plynu a vodného dela.
Pri incidente sa zranilo 20 príslušníkov polície, dvaja z nich ťažšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies