Maďarské strany sa dohodli, vytvoria spoločný politický subjekt Aliancia. Pripravujú sa na predčasné voľby?

NETKY.SK • 23 Marec 2021, 14:05 • 2 min
Maďarské strany sa dohodli, vytvoria spoločný politický subjekt Aliancia. Pripravujú sa na predčasné voľby?

BRATISLAVA - Most-Híd, Strana maďarskej komunity (SMK) a hnutie Spolupatričnosť oznámili spoločný politický subjekt Aliancia - Maďari, Národnosti, Regióny.

slovakia

left justify in out

Urobili tak na dnešnej tlačovej konferencii. Strana vzniká zjednotením troch maďarských strán. Predseda SMK Krisztián Forró uviedol, že nebolo jednoduché dostať sa až sem a bolo potrebné prijať kompromisy.

 

Ak by pandemická situácia neumožnila zbieranie podpisov na vznik novej strany, tri strany sa zlúčia v hnutí Spolupatričnosť. V strane budú mať tri platformy. Predsedu nominuje SMK, predsedu republikovej rady Most-Híd a odborného podpredsedu Spolupatričnosť.

„Prvoradým cieľom bolo, aby sme položili základy strany, z ktorej ako víťaz vyjde naša komunita,” povedal a doplnil, že politická strana nemôže byť cieľom. „Spoločná strana môže byť jedine prostriedkom, ktorý má pomôcť, aby sa maďarská komunita na Slovensku zveľaďovala,” dodal Forró.

 

Predseda Mosta-Híd László Sólymos tvrdí, že vznik Aliancie je dobrou správou pre celé Slovensko. „Naším cieľom je, aby sme vybudovali silnú a stabilnú stranu, ktorá chráni demokratické princípy, vytvára podmienky pre rast segmentu malých a stredných podnikateľov, zasadzuje sa o rovnosť ľudí a regiónov tejto krajiny a nikdy sa nebude zahrávať so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska,” podotkol bývalý minister životného prostredia.

 

Aliancia bude podľa neho hlasom rozumu a riešení. Šéf hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes povedal, že nová strana reaguje na požiadavku Maďarov.

 

„Chcú jednotu, ale zároveň aj zásadnú zmenu oproti tomu, čo tu bolo posledných desať rokov,” dodal s tým, že strana bude nová, ale zároveň bude stranou spoločenského zmierenia, „v ktorej nájde miesto každý, kto sa chce pridať.”

O prípadnej spolupráci chcú podľa Forróa rokovať so všetkými stranami, ktoré sú ochotné spolupracovať s nimi v otázkach týkajúcich sa maďarskej komunity a regiónov, v ktorých komunita žije.

 

Vylúčili spoluprácu s Kotlebovcami - Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS). „Niekoľkokrát sme deklarovali, že so Smerom-SD nebudeme spolupracovať. Aké výsledky budú po voľbách, to uvidíme,” povedal

 

Prečítajte si tiež: Maďari spájajú svoje sily do jednej politickej strany

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies