M. GAZDÍK: V otvorenom liste premiérke namietame zavedenie superhrubej mzdy
Otvorený list predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej poslali koncom minulého týždňa lídri Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ).
Ako odborári v liste uvádzajú, "realita každodenného života nepotvrdzuje proklamované ciele vlády SR. Väčšina občanov Slovenska sa netvári nadšene pri pohľade na svoje dôchodky, alebo mzdy na výplatných páskach, ktoré patria medzi najnižšie v Európskej únii, a to nielen v takzvaných starých krajinách, ale aj v krajinách nových, či transformujúcich sa. Rovnako sa občania nemôžu tváriť spokojne pri nákupoch v obchodnej sieti, spotreba domácností už vyše roka klesá a slovenské ceny sa šplhajú v rebríčku porovnateľných komodít väčšinou k tým najvyšším v krajinách EÚ."
Ako dnes pre TASR doplnil prezident KOZ Miroslav Gazdík, "v liste konštatujeme, že na rokovanie vlády SR v týchto dňoch prichádza návrh zákona o takzvanej superhrubej mzde, ktorá vychádza z Koncepcie reformy daňovo-odvodového systému a zastiera podstatu problémov, s ktorými sa Slovensko borí. Platenie poistného zamestnávateľmi aj zamestnancami má svoj význam a tradíciu a vychádza z príslušných dohovorov Medzinárodnej organizácie práce. Nie je žiaden logický dôvod, aby odvody neplatili aj zamestnávatelia. Ak zamestnávatelia nebudú platcami poistného, stráca význam tripartitné zastúpenie v orgánoch poisťovní a úloha sociálnych partnerov pri transparentnom riadení správy týchto finančných prostriedkov," uviedol Gazdík.
Podľa názoru KOZ je štát povinný hľadať finančné prostriedky na sociálne transfery, zdravotníctvo, školstvo, vedu a výskum predovšetkým tam, kde ich premrhal. "Zle nastavená privatizácia dôchodkového systému a s tým spojená neudržateľná stabilita verejných financií vyvoláva neúmerný tlak na reformné opatrenia súčasnej vlády. Sme presvedčení, že systémom pokus – omyl nedosiahneme stabilitu vo verejných financiách, ani zlepšenie situácie v sociálnej sfére a o kvalite života sa občanom môže len snívať," dodal Gazdík.
Odbory sa domnievajú, že nevyhnutné zmeny v daňovo-odvodovom systéme superhrubú mzdu nevyžadujú a v kombinácii s reformou v Zákonníku práce narušia celý systém kolektívneho vyjednávania a oslabia postavenie zamestnanca, píše sa okrem iného v liste.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies