M. Ftáčnik odovzdal kandidačnú listinu, chce aby ľudia rozhodovali o rozpočte

NETKY.SK • 1 Október 2010, 12:00 • 2 min
M. Ftáčnik odovzdal kandidačnú listinu, chce aby ľudia rozhodovali o rozpočte

M. Ftáčnik odovzdal kandidačnú listinu, chce aby ľudia rozhodovali o rozpočte

slovakia

left justify in out

img

Kandidát na bratislavského primátora Milan Ftáčnik dnes na magistráte hlavného mesta odovzdal kandidačnú listinu s petičnými hárkami, ktoré podpísalo asi 4500 ľudí, pre účasť v novembrových komunálnych voľbách. "Beriem to ako záväzok, že ma podporili občania, že som v prvom rade zaviazaný občanom a nie politickým stranám," konštatoval. Ftáčnik, ktorý kandiduje ako nezávislý s podporou opozičného Smeru-SD, počas zbierania podpisov získaval aj podnety od ľudí, čo by chceli zmeniť.
"Budeme s pripomienkami pracovať tak, aby sme ich zapracovali do programových téz," ozrejmil súčasný petržalský starosta s tým, že volebný program by mal vznikať na základe dialógu s obyvateľmi. Z ich pripomienok ho zaujalo napríklad zvýšenie podielu cyklistickej dopravy v meste, riešenie problematiky chýbajúcich jaslí a zavedenie tzv. participatívneho rozpočtu.
Participácia ľudí na prerozdeľovaní prostriedkov rozpočtu funguje podľa Ftáčnika napríklad v nemeckých mestách Hamburg či Berlín alebo v mestách južnej Ameriky. Vysvetlil, že ľudia by tak mohli o časti mestského rozpočtu rozhodovať sami. Pre začiatok si vie Ftáčnik predstaviť, že by to bolo minimálne jedno percento z asi 220-miliónového bratislavského rozpočtu.
Politické strany, koalície a rovnako aj nezávislí kandidáti sú do 3. októbra 2010 povinní odovzdať kandidačné listiny uchádzačov o post starostu, primátora a poslanca zastupiteľstiev. Súčasťou kandidačnej listiny nezávislého kandidáta je petícia podpísaná voličmi. Minimálny počet platných podpisov je zakotvený v zákone o voľbách do orgánov samosprávy obcí. V prípade Ftáčnika bolo potrebných 600 podpisov.
Najväčším Ftáčnikovým súperom v nadchádzajúcich voľbách bude nominantka koaličných strán SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd a OKS Magdaléna Vášáryová (SDKÚ-DS). Do boja o primátorskú stoličku sa tiež zapojí známy občiansky aktivista Alojz Hlina. Súčasný primátor Andrej Ďurkovský, ktorý je poslancom Národnej rady SR, kandidovať nebude.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies