Ľudskoprávnu radu vlády znepokojilo víťazstvo Mariana Kotlebu

NETKY.SK • 19 December 2013, 10:49 • 2 min
Ľudskoprávnu radu vlády znepokojilo víťazstvo Mariana Kotlebu

BRATISLAVA – Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť so znepokojením vníma zvolenie Marian Kotlebu za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

slovakia

left justify in out

Za znepokojujúce považuje aj akékoľvek prejavy, ktoré oslavujú alebo ospravedlňujú tento výsledok, pretože podľa nej relativizujú nebezpečenstvo prieniku aktérov extrémnej pravice do verejnej politiky. Uvádza sa v jej vyhlásení, ktoré odsúhlasila na svojom stredajšom (18. 12.) zasadnutí.      

Pripomenula, že Kotleba dlhodobo buduje svoj politický kapitál nekompetentnou antirómskou, antižidovskou a homofóbnou rétorikou,  ako aj otvoreným obdivom voči predstaviteľom politiky Slovenského štátu. Vyzvala tiež na dôsledné spoločenské monitorovanie činnosti úradu BBSK pod jeho vedením.

Toto víťazstvo podľa ľudskoprávnej rady vážne nastavuje zrkadlo občianskej spoločnosti aj politikám integrácie rómskej menšiny, ktoré sú dlhodobo prevažne reštriktívne a represívne. "V dôsledku takýchto opatrení sú marginalizované rómske komunity uzamykané v bludnom kruhu sociálneho vylúčenia, ktorého následky sa podpisujú na vyhrocovaní vzťahov s majoritou," upozorňuje vo vyhlásení.

Apeluje preto na dôslednú realizáciu záväzkov obsiahnutých v Národnej stratégii integrácie Rómov do roku 2020. Vyslovila sa tiež za kritické zhodnotenie politiky štátu v oblasti boja proti extrémizmu, pričom sa majú nastaviť tak, aby reflektovali aktuálny vývoj a zmeny na pravicovo extrémistickej scéne.

Za relatívne vyššou podporou extrémistických hnutí zo strany mládeže vidí rada nedostatočné formovanie historickej pamäte, takmer absentujúcu výchovu k ľudským právam a modernému demokratickému občianstvu. Zaviazala sa preto, že pripravovaná celoštátna stratégia ľudských práv sa bude týmto oblastiam vážne venovať.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies