BRATISLAVA - Liek z Kuby, ktorý sa používa pri liečbe tzv. diabetologickej nohy, posudzuje tím medzinárodných odborníkov. O možnom dovoze kubánskeho lieku, ktorý znižuje riziko amputácie nohy pri cukrovke, hovoril premiér Robert Fico v októbri po návšteve Kuby.
Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla pre agentúru SITA uviedol, že rezort po stretnutí s veľvyslankyňou Kuby požiadalo Farmaceutickú fakultu UK, aby v spolupráci s tímom medzinárodných odborníkov vypracovala farmakoekonomickú analýzu, ktorá povie o farmakoekonomickej výhodnosti či nevýhodnosti spomínaného lieku. Výsledky analýzy by mali byť k dispozícii v januári. Na základe tejto analýzy ministerstvo bude ďalej postupovať v zabezpečovaní alebo nezabezpečovaní tohto lieku pre slovenských pacientov.
Na analýze pracuje tím odborníkov pod vedením Tomáša Tesařa z katedry Organizácie a riadenia farmácie z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a tím odborníkov pod vedením Zoltána Kalóa z Katedry politiky zdravia a zdravotníckej ekonómie z Eötvös Loránd University v Budapešti, informovali agentúru SITA z Farmaceutickej fakulty UK. Predpokladaný termín odovzdania analýzy je koniec januára. Ako upresnil T. Tesař, ide o liek, ktorý býva indikovaný, spolu s inými konvenčnými liečbami pri liečbe diabetickej nohy u pacientov s neuropatickými a ischemickými vredmi. Slúži na stimuláciu formovania užitočného granulačného tkaniva.
Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súčasnosti nemá bližšie informácie o ,,kubánskych liekoch“, uviedla jeho hovorkyňa Diana Madarászová. V prípade, že by bola Štátnemu ústavu podaná žiadosť o registráciu spomínaných liekov, ŠÚKL je pripravený spolupracovať na činnosti v rámci registrácie predmetných liekov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies