Liek, ktorý zabojuje so zlým cholesterolom

NETKY.SK • 16 Marec 2019, 07:41 • 2 min
Liek, ktorý zabojuje so zlým cholesterolom

BRATISLAVA - Nový typ lieku založený na kyseline bempedovej môže byť ďalším prostriedkom v boji proti zlému cholesterolu. Podľa medzinárodnej štúdie uverejnenej v New England Journal of Medicine liek znižuje cholesterol u ľudí, ktorým jeho hladina neklesá napriek užívaniu liekov na báze statínov.

slovakia

left justify in out

Podľa vedcov by nová terapia mohla pomôcť tiež pacientom, ktorí nemôžu statíny pre ich vedľajšie účinky užívať. Vedci už požiadali príslušné úrady vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, aby zvážili schválenie tohto lieku.

Iba vo Veľkej Británii zomrie ročne na srdcovocievne choroby približne 150-tisíc ľudí. Jedným z hlavných dôvodov je zlý cholesterol, ktorý upcháva cievy. Takéto upchatie môže byť fatálne, kedy sa do srdca alebo mozgu nedostáva kyslík, čo môže viesť k infarktu a porážke.

K znižovaniu zlého cholesterolu napomáha obmedzenie príjmu nasýtených tukov, zdravá diéta a pravidelné cvičenie. Neplatí to však pre každého, zlý cholesterol môže, skôr ako životný štýl, zvyšovať aj genetická predispozícia. Milióny ľudí sa snažia znížiť si zlý cholesterol v krvi medikamentóznou liečbou, najčastejšie statínmi. Avšak hlásené vedľajšie efekty a časté predpisovanie týchto liekov spustilo polemiky.

 

obrazok


Nový liek blokuje kľúčový enzým zodpovedný za cholesterol. Podľa profesora Nilesha Samanihi z British Heart Foundation, statíny skvele fungujú pri znižovaní hladiny cholesterolu, avšak nový liek môže byť skutočne na prospech pre tých, ktorí ich nemôžu užívať alebo vyžadujú pre správnu hladinu cholesterolu ďalšiu liečbu. "Výskum ukazuje, že má potenciál znížiť riziko infarktu a porážky bez väčších vedľajších účinkov", dodal.

Na štúdii sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami alebo genetickou predispozíciou na vysoký cholesterol, ako aj ľudia, ktorí už lieky na zníženie cholesterolu (prevažne statíny) užívajú.

 

Vysokú hladinu cholesterolu označujeme ako hypercholesterolémia. Vzniká v dôsledku dlhodobých nesprávnych stravovacích návykov, nadváhy, nedostatku fyzickej aktivity a fajčenia. Hypercholesterolémiu môžu vyvolať aj iné ochorenia ako cukrovka, ochorenia obličiek, štítnej žľazy, pečene a pod. LDL cholesterol sa ukladá v stene tepien a upcháva ich, čím vzniká ateroskleróza. Dôsledkom je potom porážka a srdcový infarkt. Práve preto je vysoká hladina cholesterolu veľmi nebezpečná.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies