AMSTERDAM - Holandská bezpečnostná služba AIVD začala skúmať styky Geerta Wildersa, lídra opozičnej a protiimigrantsky zameranej Strany slobody (PVV), s predstaviteľmi Izraela v rokoch 2009 a 2010. Uviedol to dnes spravodajský server DutchNews.nl.
Vyšetrovanie je podľa holandského denníka Volkskrant založené na obavách, že Wilders mohol byť zásluhou kontaktov s Izraelom ovplyvniteľný a menej lojálny voči vlastnej krajine. Po parlamentných voľbách v júni 2010 sa Wildersova PVV stala súčasťou vládnej koalície pod taktovkou premiéra Marka Rutteho (PVV koalíciu opustila v apríli 2012).
Volkskrant vo svojom dnešnom vydaní upozornil, že svoje obvinenia zakladá na vlastnom bezpečnostnom vyšetrovaní Wildersa za posledných 12 rokov. Wilders sa od mnohých ultrapravicových politikov v krajinách EÚ líši tým, že pestuje úzke vzťahy so židovskou komunitou. Noviny Volkskrant v tejto súvislosti pripomenuli, že šéf PVV mal úzke styky s mnohými vplyvnými Izraelčanmi do roku 2010 a často navštevoval izraelské veľvyslanectvo v Holandsku.
Zdroje z holandskej židovskej obce denníku prezradili, že tieto vzťahy odvtedy značne ochladli. Bezpečnostná služba AIVD v roku 2010 informovala Wildersa, že poslanec jeho strany Gidi Markuszower predstavuje "riziko pre integritu Holandska", lebo bol ovplyvnený tajnou službou zo zahraničia, zrejme Mossadom. Wilders následne Markuszowera stiahol z kandidátky.
Wilders dnes na vyšetrovanie AIVD zareagoval zverejnením svojej fotografie s textom: "Ľudia, ktorí ma chcú zastaviť, ma musia najskôr zabiť." Text, ktorý je určený premiérovi Ruttemu, štátnej prokuratúre, AIVD a zvyšku elít, je rovnaký ako ten, ktorý Wilders použil minulý týždeň, v posledný deň súdneho procesu za šírenie rasovej diskriminácie.
Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu Maurice de Hond z konca novembra Wildersova PVV sa dostala na vrchol voličskej popularity: v súčasnosti by obsadila 33 kresiel v 150-člennom parlamente, čo je najviac zo všetkých politických strán.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies