Letecké spoločnosti: Čakajú rekordný zisk a prepravia 5 mld. cestujúcich

NETKY.SK • 3 Jún 2024, 09:39 • 2 min
Letecké spoločnosti: Čakajú rekordný zisk a prepravia 5 mld. cestujúcich

DUBAJ - Oživenie po pandémii nového koronavírusu a vyššie ceny leteniek priniesli leteckým spoločnostiam na celom svete v roku 2023 vyššie zisky ako pred krízou. Správu priniesli AFP a DPA.

slovakia

left justify in out

V minulom roku dosiahli letecké spoločnosti podľa odhadov zisk 27,4 miliardy amerických dolárov (25,25 miliardy eur), čo bolo o jednu miliardu viac ako v predpandemickom roku 2019, oznámilo Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA).
 
V tomto roku očakáva združenie ďalší nárast na približne 30,5 miliardy USD, čo by bolo o takmer 5 miliárd viac, ako predpokladalo v decembri.
 
Približne polovicu celosvetového zisku by mali aj v roku 2024 generovať letecké spoločnosti v Severnej Amerike. Ich zisk by mal v tomto roku zotrvať okolo vlaňajšej úrovne 14,8 miliardy USD. Letecké spoločnosti v Európe podľa IARA pravdepodobne zvýšia svoje zisky z 8,6 miliardy na 9 miliárd dolárov.
 
Združenie ďalej uviedlo, že letecké spoločnosti na celom svete by mali tento rok prepraviť takmer 5 miliárd cestujúcich, čo by znamenalo nové historické maximum. IATA združuje viac ako 300 spoločností, ktoré zodpovedajú za približne 83 % globálnej leteckej prepravy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP/DPA/IATA, Foto: aviacionline.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies